1 revolucionář Maduro zůstává

Maduro složil přísahu, prezidentem Venezuely bude do roku 2025. USA ho neuznávají

, NOVÉ

Témata: ,

Venezuelský prezident Nicolás Maduro ve čtvrtek složil přísahu na druhé funkční období. Venezuela čelí hluboké ekonomické krizi a několik zemí nepovažuje loňské prezidentské volby za demokratické. Vyzvaly proto Madura, aby se funkce vzdal. Spojené státy dnes oznámily, že nově zvoleného prezidenta nebudou uznávat, Peru na protest odvolalo z Venezuely svého chargé d'affaires a Paraguay přerušila diplomatické vztahy. Maduro je kritizován za potlačování demokracie, on sám tvrdí, že americký prezident Donald Trump vede proti Venezuele ekonomickou válku, která zemi ničí.

Inaugurace se konala v budově nejvyššího soudu a zúčastnilo se jí pouze několik státníků. Mezi nimi byli například prezidenti Kuby, Salvadoru a Bolívie Miguel Díaz-Canel, Salvador Sánchez Cerén a Evo Morales. Šestapadesátiletý Maduro, který stojí v čele Venezuely od března 2013, složil slib před nejvyšším soudem, nikoli před členy parlamentu, jak to stanoví ústava. Parlament, ovládaný od voleb v roce 2015 opozicí, totiž Madurova socialistická vláda neuznává.

"Povstává nový svět, který nechce být pod kontrolou imperiálního řádu a nadvlády jediného národa nebo jeho satelitů. To je společné provolání naší revoluce k národům a vládám světa," sdělil v projevu Maduro.

Vládě loajální nejvyšší soud zajistil slavnostní ráz ceremonie a jeho předseda Maikel Moreno asi 20 minut vysvětloval, proč Maduro přísahu neskládal před členy parlamentu. Prvním bodem Madurova pracovního programu je slavnostní ceremonie na vojenské akademii.

Maduro byl zvolen na druhé funkční období loni, a to za velmi nízké volební účasti a bojkotu opozice. Mnoho latinskoamerických států stejně jako Evropská unie a USA volby nepovažují za demokratické. Desítka zemí se tento týden připojila k výzvě Peru zakázat vstup na své území představitelům Madurova režimu. Ministr obrany Vladimir Padrino vyzval Madura k rezignaci a pohrozil vlastní demisí.

Maduro, někdejší řidič autobusu caracaské MHD, se dostal k moci díky tomu, že si ho před svou smrtí v roce 2013 vybral za svého nástupce oblíbený prezident Hugo Chávez. Mnoho takzvaných chavistů ale v posledních letech Madurovu autoritářskou vládu kritizovalo, a proto řada z nich musela emigrovat.

Za poslední roky uteklo podle OSN před bídou a represemi na tři miliony Venezuelanů. V zemi, která má největší prokázané zásoby ropy na světě, kolabuje hospodářství, lidem se nedostává základních potravin a léků a stále častější jsou v mnoha regionech výpadky dodávek vody a elektřiny. Podle expertů za ekonomickou krizi může dřívější propad světových cen ropy a také řízená hospodářská politika socialistické vlády.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Budeme si povinně platit víc na důchod? Maláčová uvažuje nad změnou systému

Venezuelská opozice je podle agentury AP rozdělená a nepodařilo se jí zvrátit dominanci socialistů. Madurova vláda mnoho jejích představitelů pozatýkala, další pak odešli do zahraničí. V roce 2017 opoziční politici dokázali zorganizovat masové několikaměsíční protesty. Zemřelo při nich ale 120 lidí a tisíce Venezuelanů byly zraněny. David Smilde z americké Tulaneovy univerzity řekl, že Madurova vláda si ze své špatné pověsti v zahraničí nic nedělá. "Stále má pod kontrolou instituce, má zbraně a peníze," řekl Smilde k Madurovi.

Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton dnes prohlásil, že Washington Madura nehodlá uznávat jako legitimního prezidenta a bude na Venezuelu dál vyvíjet tlak. Ministr zahraničí Mike Pompeo v prohlášení uvedl, že je na čase, aby Venezuela zahájila obnovu ústavního a demokratického pořádku. Paraguayský prezident Mario Abdo oznámil, že jeho země zavírá své velvyslanectví v Caracasu a stahuje diplomaty, jelikož inaugurace podle něj znamená "přerušení ústavního pořádku".

EU nový Madurův mandát vzešlý z "nedemokratických voleb" odsoudila a pohrozila "patřičným opatřením". Organizace amerických států dnes na mimořádné schůzi přijala rezoluci, která druhý Madurův mandát označuje za nelegitimní.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.