1 vládní personalistika v LN

Chmelařovi a Babišovi „nefunguje chemie“. Evropský tajemník prý opustí Úřad vlády

, NOVÉ

Témata: , ,

Kolem dalšího působení Aleše Chmelaře ve funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti se objevují spekulace. Lidové noviny z Babišova svěřeneckého fondu informují v pátečním vydání, že mezi Chmelařem a premiérem Andrejem Babišem panují neshody. Chmelař, kterého si na Úřad vlády přivedl předchozí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), by se podle LN mohl přesunout na ministerstvo zahraničí.

Hlavním důvodem možného Chmelařova odchodu by podle LN mohla být „nefungující chemie“ mezi tajemníkem a premiérem, a to jak na úrovni mezilidské, tak názorové. Vzájemné vztahy podle deníku mohl vyostřit i příchod Chmelařovy manželky Jany Maláčové (ČSSD) na post ministryně práce a sociálních věcí.

Aleš Chmelař by se po svém odchodu z Úřadu vlády mohl přesunout na ministerstvo zahraničí, spekulují LN. Zde by mohl zastávat funkci náměstka pro řízení evropské sekce po odcházejícím Jakubu Dürrovi. Ten se má stát stálým představitelem České republiky při Evropské unii v Bruselu. Na jeho místo tak bude vypsáno výběrové řízení, kterým by Chmelař musel projít.

Reakci Aleše Chmelaře redakce Echo24 zjišťuje.

Chmelař na Úřad vlády přišel v roce 2014 a to jako hlavní evropský analytik. Do funkce státního tajemníka ho pak přivedl bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho pozice se nezměnila ani s příchodem Andreje Babiše (ANO) do čela vlády. V minulých sněmovních volbách se Chmelař objevil na kandidátce jihomoravské ČSSD.

Není to poprvé, kdy Lidové noviny nastolují téma personálních změn v okolí šéfa hnutí ANO. Obdobně začátkem roku 2015 „odvolaly“ tehdejší ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (za ANO). Letos zase napomohly k pádu ministryně obrany Karly Šlechtové, na kterou přinesly kauzu pronájmu letištního salónku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.