Autismus jako téma pro divadlo. Spolek Dr.amAS představil svou inscenaci Sněhen
Pomoc dětem s autismem
Divadelní spolek Dr.amAS působící při Národním ústavu pro autismus (NAUTIS) představil delegaci moldavských odborníků na autismus svou inscenaci Sněhen. Moldavci navštívili Prahu v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR a projektu realizovaného mezinárodní humanitární organizací ADRA, kterého je NAUTIS partnerem.
Projekt „Pomoc dětem s poruchami autistického spektra a jinými genetickými poruchami v Moldavsku“ realizuje organizace ADRA v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Projekt začal v roce 2018 a je naplánován do konce roku 2021. ADRA se v Moldavsku zaměřuje na začleňování dětí s autismem a jinými genetickými poruchami do společnosti včetně překonávání legislativních překážek při tomto procesu.
Inscenace Sněhen, kterou divadelní spolek delegaci zahrál, vznikla na námět Petra, člověka, který trpí právě autismem a jehož neobvyklou zálibou je jsou data narození, svátky a obecně vše, co se týká kalendáře. Sněhen je třináctým měsícem v kalendáři. Je to měsíc mezi lednem a únorem, který je plný podivných mezinárodních dnů, které se přímo vážou na Petrův život a většinou odrážejí nesplněná přání a zákazy a svátek v něm mají ti, kteří v běžném kalendáři nejsou.
„Jakákoli výměna názorů vždy pomáhá. Hodně jsme se naučili a určitě se budeme snažit v Moldavsku zavést věci, které u vás fungují,“ komentovala návštěvu Prahy Aliona Dumitrasová, která v roce 2008 založila v Moldavsku nadaci SOS Autism na pomoc rodinám s autistickými dětmi. Spoluzakládala také asociaci FEDRA, která se věnuje konkrétně finanční a právní pomoci takovým rodinám. V roce 2020 by se měla v Kišiněvě konat akce Modrý ples, jejímž cílem je právě výběr peněz od dárců a sponzorů. Pozvání dostali i členové spolku Dr.amAS.
„Osobně mě nejvíce zaujala fantastická práce v Národním ústavu pro autismus. To, jak dokážou se státem tak dobře spolupracovat a přilákat ke spolupráci tolik institucí a tolik finančních prostředků, mi přišlo velice inspirativní,“ dodala Dumitrasová s tím, že snahou Moldavců je vytvořit jakési „dvojče“ NAUTISu.
Soubor Dr.amAS byl založen v lednu 2015 při Národním ústavu pro autismus a od té doby se neustále vyvíjí a experimentuje. Díky principu autorského divadla a živého hudebního doprovodu jsou divákům zprostředkována témata, která se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhu členů souboru.
Náměty se dotýkají problematiky poruch autistického spektra (PAS), jejich zobrazování z různých úhlů pohledu a přiblížení specifik samotnými herci s touto diagnózou. V roce 2017 byl Dr.amAS již podruhé nominován na cenu APLAUS, kterou v tomto roce i obdržel. Cenu APLAUS uděluje každoročně NAUTIS za osvětu v oblasti porozumění autismu.