„Pan Prymula je nový.“ Ministr avizoval registrace v hospodách. Je to nesmysl, dementoval Babiš

OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU

„Pan Prymula je nový.“ Ministr avizoval registrace v hospodách. Je to nesmysl, dementoval Babiš
Ilustrační foto Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

"Pan Prymula je tu nový." Češi se zřejmě budou muset kvůli snazšímu odhalovaní výskytu a šíření koronaviru registrovat při návštěvě hospod a restaurací, plánuje ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Podobné opatření už platí například v Německu nebo v Británii. Prymula to ve čtvrtek uvedl při interpelacích ve sněmovně. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale postupoval jako obvykle a o několik hodin později tento výrok dementoval. A nový ministr zdravotnictví zacouval.

"Plánujeme, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší," uvedl ministr. Termín zavedení ale neuvedl. Reagoval tak na dotaz pirátského poslance Ondřeje Profanta, kterého zajímalo zlepšení systému takzvané chytré karantény.

Večer však Prymula tvrdil, že nic takového neřekl. "Nikdo neřekl, že bude registrace v restauracích zavedena. Je to jen teoretické opatření, pravděpodobnost asi deset až 15 procent," napsal ministr na twitteru.

Ještě ve čtvrtek večer to v předvolební debatě v České televizi dementoval Prymulu také premiér Andrej Babiš. "Pan Prymula je nový. Dneska mluvil o nějakém formuláři. To je nesmysl. Žádný formulář nebude, my máme chytrou karanténu. My komunikujeme. To bylo vytržené z kontextu v rámci interpelací. Mluvil o tom, že je to v Německu a ve Velké Británii. U nás to nebude, protože to nedává smysl," řekl Babiš.

Prymula později na Twitteru sdílel status se stenozáznamem, kde je zaznamenáno jak o opatření mluvil ve Sněmovně a za výrok se omluvil. "Omlouvám se, že jsem se nepřesně vyjádřil. Povinná registrace v restauracích je jen jedno ze zvažovaných opatření, pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat. Navíc, pokud bude dostatečný počet občanů používat eRoušku, tak je to úplně mimo hru," napsal Prymula na sociální síť.

Prymula podle předsedy STAN Víta Rakušana hovořil o registracích jako o nástroji, který by bylo vhodné zavést i v tuzemsku. Rakušan poznamenal, že Babiš byl dnes v Bruselu, a nikoli na interpelacích. "Tak tady prostě nelžete, že to nebylo vysloveno, řekl v ČT Rakušan Babišovi.

"Tady to vypadá, že pan Prymula s tím návrhem překvapil úplně všechny," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Pozastavila se nad tím, že slyší vyvracení této informace už po několika hodinách.

Prymula ve Sněmovně také uvedl, že se chystá masivnější kampaň ve prospěch rozšíření mobilní aplikace eRouška, kterou zatím používá zhruba 560 000 lidí. Dosavadní kampaň je podle ministra nedostatečná. Aplikace má pomoci při sledování možných kontaktů s osobami nakaženými koronavirem.

Poslanec Profant dosavadní vládní kroky v boji proti koronaviru označil za nepřesvědčivé. Podle něj má na tom podíl to, že vláda nezveřejňuje dostatek informací a její rozhodnutí jsou nepředvídatelná, což vede k problémům ekonomiky.

K vytížení nemocnic ministr uvedl, že tyto údaje už mají k dispozici samy nemocnice, lékaři a záchranné služby. "Od pondělí bude systém propojen tak, že každý (účastník systému) bude vidět každého," řekl Prymula. Data vytíženosti nemocnic podle krajů budou podle ministra zveřejňována jednou týdně, vytížení jednotlivých nemocnic ale ne. Důvodem je podle Prymuly obava z toho, že lidé by si vybírali, do které nemocnice chtějí.

K Profantově žádosti o zveřejnění modelů vývoje epidemie ministr řekl, že těchto modelů bylo zveřejněno už několik, ale žádný z nich nebyl dostatečně realistický. Prymula uvedl, že skokový nárůst počtu pacientů s nemocí covid-19 na počátku září nikdo nepředvídal.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz