1 Jednání o brexitu

Když Brusel změní postoj, má dohoda o brexitu šanci, zní od konzervativců

, NOVÉ

Témata: , ,

Dohoda o odchodu Británie z EU, kterou se současnou sedmadvacítkou dojednala britská premiérka Theresa Mayová, může být ještě upravena tak, aby v parlamentu získala potřebné hlasy. Prohlásil to vlivný konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg. Nová dohoda podle něj bude moci vzniknout, jestliže Brusel změní svůj postoj a bude souhlasit s přepsáním dokumentu, informovala agentura AFP.

Rees-Mogg, jenž se stal jednou z hlavních tváří odpůrců premiérky Mayové, byl jedním ze 118 poslanců Konzervativní strany, kteří minulý týden odmítli dohodu o brexitu. Jak ale poslanec nyní podle BBC uvedl, ohledně budoucího vývoje zůstává optimistou. Zdůraznil ale, že součástí dohody nesmí být takzvaná irská pojistka.

„Jestliže tam ta pojistka zůstane, pro dohodu nebudu hlasovat,“ prohlásil Rees-Mogg. Ten je mimo jiné předsedou Evropské výzkumné skupiny (ERG), která sdružuje zastánce důsledného rozchodu Británie s EU, tedy zároveň i kritiky brexitového plánu Mayové.

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier ale řekl, že v současné době existují ohledně brexitu pouze dvě možnosti: buď dohoda premiérky Mayové, nebo žádná dohoda.

Takzvaná irská pojistka obsažená v připravené dohodě o podmínkách odchodu Británie z Evropské unie má zabránit obnovení hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem v případě, že Londýn a Brusel se během přechodného období nedohodnou na jiném řešení. Odpůrci pojistky namítají, že tímto způsobem by Británie de facto zůstala ve stejném celním prostoru s unií.

Do stanoveného termínu brexitu zbývá 65 dní. Po masivní porážce vlády Mayové v hlasování o brexitové dohodě z minulého týdne budou poslanci o dalším postupu diskutovat a hlasovat příští úterý.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.