7 Záhada kamenného hrobu

Senzační objev v Egyptě. Vykopali neporušený starověký sarkofág z černé žuly

, NOVÉ

Témata: , , ,

Egyptským archeologům se povedl senzační objev. Během vykopávek ve městě Alexandrie na severním pobřeží Egypta narazili na dosud neporušený sarkofág z černé žuly. Jedná se o dosud největší posmrtnou schránu, jaká kdy byla v této oblasti objevena. Podle prvních ohledání nález pochází z období vlády Ptolemaiovců. Kdo je v kamenné rakvi pohřben zatím není známo.

Je 1,85 metrů vysoký, 2,65 metrů dlouhý a 1,65 metrů široký. Starověký sarkofág, nalezený v alexandrijské čtvrti Sidi Gaber, je co do rozměrů patrně vůbec největší, jaký kdy byl v metropoli objeven. Archeologové poukazují i na jiný velmi důležitý aspekt, a to, že sarkofág byl nalezen neporušený. Pod pětimetrovou vrstvou půdy tak tento masivní artefakt s neznámým obsahem pod povšimnutí spočíval přes 2000 let.

K objevu došlo během preventivního výkopu, který na soukromém pozemku provedli archeologové z Nejvyšší rady pro památky Egypta. Alexandrie je bohatým nalezištěm památek především z období starověku a místní úřady tak mají právo před započetím stavebních prací provádět vlastní průzkumy. Archeologům se tentokrát zadařilo, majitel pozemku však bude muset plánovanou stavbu domu odložit.

Vedle sarkofágu výzkumníci nalezli i dobovou bustu muže ze sádrovce. Ačkoliv předpokládají, že se jedná o bustu nebožtíka ve schráně, k určení jeho identity jim zatím nepomohla. Je totiž značně poškozená. Podle odborných odhadů však může jít o Makedonce, či Řeka z vyšší společenské vrstvy.

Ptolemaiovci vládli egyptské říši od roku 323 př. n. l., kdy ji po smrti Alexandra Makedonského zdědil jeden z jeho generálů, Ptolemaios I. Sotér. U moci vydrželi téměř tři staletí. Jejich moc nad Egyptem roku 30 př. n. l. zlomil až římský císař Octavianus, který v bitvě u Actia porazil egyptské vojsko vedené jeho sokem Marcem Antoniem a Kleopatrou.

Čtěte také: Při opravě orloje objevili restaurátoři sochy zvířat a dopis sochaře Suchardy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.