ON LINE: Jmenování vlády

ON LINE: Jmenování vlády
Prezident Miloš Zeman s nový premiérem Andrejem Babišem Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

17
Onlines

Echo24

21:30 Schillerová: Hlavní prioritou bude zjednodušení daňového systému

Hlavní prioritou nové ministryně financí také on-line zpracovávání daňových přiznání. V případě státních rozpočtů chce usilovat o vyrovnané hospodaření. Babiš označil ministerstvo financí za nejdůležitější resort. Prohlásil, že sestavování státního rozpočtu se nyní zásadně změní. „Teď je šance na lepší spolupráci,“ uvedl.

21:15 Nový ministr zdravotnictví se chce nejdřív věnovat eReceptu

Adam Vojtěch bude nejdříve řešit problém zavádění elektronických receptů, předložil už návrh změny zákona. Roční odklad pokut garantuje lékařům i v případě, že změna zákona nebude schválena do konce roku. Zabývat se chce urychleně také zákonem o úhradách zdravotnických prostředků, který zrušil Ústavní soud. „Nedovedu si představit sankce, pokud nejsou ani všichni lékaři do systému registrovaní,“ uvedl Vojtěch.

20:45 Němcová se chce soustředit na změny v penzích či náhradní rodiny

Na změny v důchodech, přípravu penzijní reformy, náhradní rodinnou péči či propojení sociální a zdravotní péče se chce soustředit nová ministryně práce. Podle Babiše je pro jeho kabinet resort stěžejní a nová šéfka by se měla zaměřit i na fungování úřadů práce a součinnost s ministerstvem zdravotnictví. „Každý bod, který jsme do programového prohlášení a programu probírali, jsme podrobně konzultovali (s Babišem), někdy vášnivěji,“ řekla ke své agendě Němcová.

20:00 Prioritami Hünera budou energetická politika nebo těžba surovin

Nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner chce odstraňovat ekologické škody a nakládat s nerostnými surovinami s maximální výnosností pro stát. Premiér od něj očekává, že provede analýzu ohledně zásob a možné těžby lithia v České republice, což bylo jedno z předvolebních témat. Kritika se snesla zejména na Hünerova předchůdce Jiřího Havlíčka (ČSSD) a to kvůli tomu, že podepsal memorandum s australskými těžaři, a na sociální demokracii jako takovou.

19:25 Metnar chce potírat nelegální migraci a digitalizovat státní správu

Nový ministr vnitra Lubomír Metnar chce důsledně potírat nelegální migraci, převaděčství a obchod s lidmi, jak řekl při svém uvedení do úřadu. Mluvil také o potřebě snížit administrativní zátěž v bezpečnostních sborech, o zavedení systémové péče o veterány a o dostupnosti služeb České pošty i v menších obcích.

Jmenování vlády
Jmenování vlády Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

19:15 Gratulovala Merkelová Babišovi?

Německé servery zatím jmenování nové české vlády nekomentují. Oficiálním dopisem dosud českému premiérovi Andreji Babišovi negratulovala ani kancléřka Angela Merkelová, která tak například v úterý učinila u nového polského premiéra Mateusze Morawieckiho. Její tiskový mluvčí už dříve poznamenal, že  gratulaci zašle ve „vhodný čas“. Babiš, který loni napsal, že za teroristický útok v Berlíně může právě politika Merkelové, minulý týden uvedl, že mu už kancléřka gratulovala telefonicky.

19:00 O nové české vládě informuje v Rusku TASS i RT

Ruská agentura TASS citovala Babišova slova o tom, že by bylo špatné, kdyby ministři nezačali pracovat okamžitě. Kontroverzní ruský zpravodajský server RT zdůrazňuje, že Babišovi se nepodařilo získat přízeň ostatních politických stran, které s ním nešly do koalice. Menšinová vláda si tak bude muset parlamentní podporu zajistit až při hlasování o důvěře.

18:45 Babiš: Česko musí být slyšet v Evropě

„Musíme mít v Evropě větší ambice a získávat spojence s cílem prosazovat naše zájmy,“ řekl nový premiér premiér po uvedení nového šéfa diplomacie. Odborníci se zatím shodují, že po volbách je u premiéra Babiše viditelná snaha se vymezit vůči nálepce antievropského politika. V poslední době několikrát zdůraznil, že pro Českou republiku je členství v EU důležité a bude usilovat o to, aby byla aktivním členem unie a podílela se na její reformě.

18:25 Stropnický chce především zachovat kontinuitu diplomacie

Nový ministr zahraničí to řekl poté, co ho premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do úřadu. Babiš dodal, že hlavní prioritou zahraniční politiky bude lepší pozice České republiky v EU. Shodli se na tom, že ČR by měla lépe koordinovat svou ekonomickou diplomacii. Nástupce Lubomíra Zoarálka (ČSSD) hodlá zrychlit přijímání pracovníků z Ukrajiny.

17:50 Babiš chce do Libye poslat vojenskou jednotku

Premiér by chtěl, aby v budoucnu Česká republika poslala do Libye vojenskou jednotku na ochranu hranice této země. Úkolem vojáků by byl boj proti migraci. V současnosti Česká republika plánuje na pomoc Libyi poslat peníze. Babiš to oznámil po uvedení nové ministryně Karly Šlechtové (za ANO) do úřadu.

Jmenování vlády
Jmenování vlády Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

17:40 Vláda schválila mandát pro Babiše na Evropskou radu

Ta se uskuteční ve čtvrtek a pátek v Bruselu. Předseda vlády zde bude s evropskými partnery řešit otázky migrace, prohlubování obranné a bezpečnostní spolupráce a brexit. Cesta do Bruselu je první zahraniční cestou nového premiéra. Vláda Babiše pověřila, aby na summitu EU odmítl kvóty pro rozdělování migrantů a vedl debatu o příčinách migrace. V rámci jednání o brexitu, kterým se summit bude také zabývat, chce Babiš jednat i separátně s Londýnem s cílem zachovat dobré bilaterální vztahy mezi Českem a Británií.

17:25 Bartoš: Babiš by měl nejdřív získat důvěru, pak až konat

„Dnes jmenovaná jednobarevná vláda Andreje Babiše by měla nejprve získat důvěru, až pak začít zasahovat do důležitých věcí týkajících se fungování státu, jako je například výměna Nejvyššího státního zástupce či členů rad VZP či ČEZ,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Piráti již před volbami deklarovali, že jednobarevnou vládu Hnutí ANO, navíc v čele s obviněnými poslanci Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem, nepodpoří.

Jmenování vlády
Jmenování vlády Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

17:15 Místopředsedové vlády: Brabec a Stropnický

Místopředsedy jednobarevné vlády kabinet jmenoval vicepremiéra dosavadního kabinetu za hnutí ANO Richarda Brabce, který je ministrem životního prostředí, a Martina Stropnického, který z resortu obrany přešel v nové vládě do čela české diplomacie. Oba jsou místopředsedy hnutí ANO. „Pan Brabec by mohl zastřešovat naše ekonomické ministry,“ uvedl Babiš. Se Stropnickým chce úzce spolupracovat v tematice evropské politiky, kterou povede jako ministerský předseda.

17:10 Pelikán povede legislativu, vědu a výzkum si pod sebe stáhl Babiš

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) se dnes stal šéfem legislativní rady vlády. Vedení rady pro vědu a výzkum převzal na prvním zasedání vlády premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Dosud tyto dvě agendy zastávali ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) a vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

17:00 Babišův kabinet jmenoval šéfem Úřadu vlády Radka Augustina

Augustin stejnou funkci zastával už za úřednické vlády Jiřího Rusnoka v letech 2013 a 2014. V mezidobí působil na Pražském hradě, kde vedl analytický odbor Kanceláře prezidenta republiky. Čtyřicetiletý Augustin střídá ve funkci Pavla Dvořáka, který byl ředitelem Úřadu vlády po celé funkční období předchozí vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD).

16:35 Tisková konference nové vlády

16:20 Mluvčí Babišovy vlády se stala Barbora Peterová

Mluvčí nově jmenované vlády se dnes stala Barbora Peterová. Na twitteru o tom v průběhu prvního jednání Babišova týmu informoval Martin Ayrer, který tlumočil stanoviska předchozího koaličního kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD). Peterová v minulosti pracovala jako redaktorka České televize, od roku 2015 byla tiskovou mluvčí provozovatele české přenosové soustavy ČEPS.


16:10 Babiš převzal od Sobotky Strakovu akademii

Nová vláda zahájila dnes odpoledne své první jednání ve Strakově akademii. Předtím premiér Andrej Babiš (ANO) převzal Úřad vlády z rukou svého předchůdce Bohuslava Sobotky (ČSSD). Setkal se také s Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a Janem Chvojkou (ČSSD). Ani jeden z těchto dvou vládních postů nehodlá Babiš obsadit.

Fotogalerii najdete zde

Jmenování vlády
Jmenování vlády Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

15:50 APA: SPD a KSČM by mohly Babišovu vládu tolerovat

„V Praze se spekuluje, že pravicově populistická protiislámská strana Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury a komunisté (KSČM) by mohli Babišův kabinet tolerovat,“ píše rakouská agentura APA.

15:30 Jmenování vlády zaznamenaly zahraniční agentury

Dnešní událost bez větších komentářů zaznamenaly agentury Reuters, AP, DPA i APA. Agentura AP Babiše označila za „populistického miliardáře“, známého svým záměrem „řídit stát jako firmu“. Agentura DPA poznamenala, že „jen dva měsíce po svém volebním vítězství představil český liberálně populistický premiér Andrej Babiš svou novou vládu“.

15:15 Adamová: Na svém stanovisku TOP 09 nic nemění

„Vůbec bychom neměli přistoupit na současnou akci, o kterou se pokouší Andrej Babiš,“ řekla Martina Pekarová Adamová za TOP 09. Důvěru prý Babišově vládě nedají.

Prezident Miloš Zeman s nový premiérem Andrejem Babišem
Prezident Miloš Zeman s nový premiérem Andrejem Babišem Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

15:05 Okamura: Babiše nepodpoříme, neprosazuje náš politický program

„Víme o jakou vládu se jedná, její cíle nám zatím nebyly představeny,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura. Jeho hnutí prý Babišovu vládu nepodpoří, protože nepodporuje politický program SPD.

15:00 Držíme slovo a vládu nepodpoříme, tvrdí Piráti

„Vláda by měla začít u digitalizace státní správy, kde se za poslední 4 roky nic nedělo,“ řekl Jakub Michálek (Piráti). „Držíme slovo a pro podporu Babiše hlasovat nebudeme kvůli probíhajícímu procesu o vydání Babiše k trestnímu stíhání,“ dodal.

14:55 Jsme v neobvyklé situaci. Počkáme, s čím Babiš přijde, řekl Fiala

„Co nás všechny musí zarážet je, že je jmenována menšinová vláda, která nemá viditelnou většinu v poslanecké sněmovně, což je velmi neobvyklé,“ řekl šéf ODS Petr Fiala, aniž by prý Andreje Babiše chtěl podceňovat. Podporu strany prý nová vláda získat nemůže.

Jmenování vlády
Jmenování vlády Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

14:45 Tusk poblahopřál Babišovi, těší se prý na spolupráci

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes poblahopřál novému českému premiérovi Andreji Babišovi k nástupu do funkce. Uvedl, že se těší na spolupráci i na setkání ve čtvrtek na prosincovém summitu Evropské unie. „Věřím, že vy a vaše vláda budete dál hrát v Evropské unii aktivní a konstruktivní roli,“ uvedl.

14:35 Zeman znovu slíbil, že by Babiše jmenoval premiérem i podruhé

Prezident po jmenování Babišova kabinetu znovu přislíbil, že předsedu hnutí ANO jmenuje premiérem i podruhé, pokud jeho vláda na první pokus nezíská důvěru Sněmovny. V takovém případě by dal Babišovi víc času, aby sháněl podporu ostatních stran.

Česko má novou vládu
Česko má novou vládu Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

14:27 Babiš si pochvaloval jednobarevnou vládu. O důvěru chce požádat 10. ledna

„Bude to vláda, která bude konečně jeden tým,“ konstatoval Babiš. Nový premiér je podle svých slov ochoten udělat vše pro to, aby 10. ledna 2018 získal důvěru. Není podle něj ale možné pouze „čekat na důvěru nebo toleranci“.

14:15 Zeman v projevu označil vládu za plnohodnotnou a vyzval k veřejným investicím

Prezident Miloš Zeman poblahopřál premiérovi Andreji Babišovi k sestavení nové vlády. „Nenechte se ničím otrávit,“ řekla hlava státu během slavnostního jmenování Babišovi. Z ministerstva pro místní rozvoj by Zeman rád měl ministerstvo pro veřejné investování.

14:05 Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše

Vláda ještě dnes zasedne k prvnímu jednání. Babiš poté uvede sedm ministrů do úřadů.

Jmenování vlády
Jmenování vlády Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

13:34 Skončilo jednání zahraničního výboru. Babiš odmítl trvalé kvóty

Návrh Evropského parlamentu je nepřijatelný a my s ním nesouhlasíme. Trváme na tom, aby tam kvóty nebyly a uděláme pro to všechno,“ řekl Babiš na jednání výboru. Některé části navrhované reformy takzvaného dublinského systému jsou ale podle něho pozitivní. Ve výboru se mluvilo zejména o zrychlení azylového řízení, což by zefektivnilo navracení odmítnutých žadatelů o azyl do domovských států.

11:30 Babiš na výboru hovořil o budoucnosti EU

Babiš na výboru potvrdil svoji skepsi vůči euru. Také řekl, že se chce sejít se šéfem Evropské komise Jean-Claudem Junckerem a řešit s ním unijní žalobu na Českou republiku kvůli uprchlickým kvótám.

10:21 Budoucí vláda dorazila do sněmovny

Budoucí ministři dorazili na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Předtím se posilnili svařeným vínem na Malostranském náměstí.

9:16 Babiš položil věnec k Masarykovu hrobu

Babiš společně se 14 budoucími ministry svého jednobarevného kabinetu přijeli do Lán autobusem od sídla hnutí ANO na pražském Chodově. Po položení věnce s květy v národních barvách a stuhou se svým jménem se Babiš u Masarykova hrobu mírně uklonil. K pietnímu aktu vyzval Babišův kabinet Zeman poté, co předsedu ANO jmenoval minulý týden premiérem.

8:11 Babiš odjel s budoucími ministry do Lán

Ministři se před osmou hodinou sešli v sídle ANO na pražském Chodově. Novinářům při příchodu říkali, že se těší na pietní akt v Lánech i na budoucí spolupráci v Babišově jednobarevném kabinetu. Ministr dopravy Dan Ťok, který působil i v končící vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), uvedl, že očekává hladší vládní jednání, protože nebude nutné hledat koaliční kompromisy, které se zakládají více na politickém než na racionálním základu.