1 Vládní krize

Zeman rozehrál hru s ČSSD. Černého Petra má premiér Babiš

Nové

Témata: , , , ,

Prezident Miloš Zeman znovu odmítl jmenovat kandidáta ČSSD Michala Šmardu na post ministra kultury. ČSSD tím podle předsedy poslaneckého klubu Jana Chvojky není překvapená a jednohlasně říká, že konat má premiér Andrej Babiš (ANO). Ten se tím, že jeho návrhu Zeman odmítá už tři měsíce vyhovět, dostává pod tlak. Řešení od něj chtějí sociální demokraté, jinak hrozí odchodem z vlády. Někteří Babiše vyzývají k podání kompetenční žaloby na Zemana, to ale Babiš dlouhodobě odmítá. 

„Prezidentovo rozhodnutí jsem tak trochu očekával,“ uvedl pro Echo24 Jan Chvojka v reakci na prezidentovo oznámení, že Šmardu ministrem kultury nejmenuje. Oproti Zemanovu otálení v červnu a červenci reagovali sociální demokraté na včerejší odmítnutí jejich nominanta téměř stoickým konstatováním, že věc musí řešit premiér Babiš.

Někteří sociální demokraté jako například statutární místopředseda Roman Onderka mluví o tom, že by premiér měl na prezidenta podat kompetenční žalobu.

Sám premiér Babiš chce počkat na stanovisko šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka a situaci řešit příští týden po návratu z dovolené. Na dotaz Echo24, jak bude nyní postupovat, premiér nereagoval. Hamáček ale tvrdí, že i on čeká na Babišovo vyjádření. A avizuje, že řešení je Babišova věc. „ČSSD se rozhodně nechystá kandidáta měnit. Nevidím k tomu důvod. Ústava neumožňuje prezidentovi hodnotit nominace. Chci se potkat hlavně s premiérem, až se vrátí z dovolené, a budu chtít slyšet jeho řešení. Ke schůzce s prezidentem v této fázi nevidím důvod,“ uvedl.

Jasněji by tak mělo být až příští týden, až se šéfové koaličních stran sejdou. Ve vzduchu ale stále visí možnost, že pokud premiér Babiš nedokáže svůj návrh na jmenování ministra u prezidenta Zemana prosadit, ČSSD z vlády odejde.

Zeman argumentuje Šmardovou „nekompetentností“

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ve středu odpoledne. Hamáčka prezident požádal, aby prostřednictvím premiéra navrhl jiného kandidáta.

To ale ČSSD odmítá. V České televizi statutární místopředseda Roman Onderka řekl, že premiér Babiš má buď podat kompetenční žalobu na prezidenta, nebo jej má přimět, aby změnil názor. Pokud by se tak nestalo, měli by podle Onderky ministři za sociální demokracii podat demise.

Prezident Zeman by měl postupovat podle ústavy, dodal šéf strany Jan Hamáček. Jeho argument, že prezident nemá rozhodovat na základě odborných předpokladů, sdílí také ústavní právník Jan Kysela. V České televizi řekl, že prezident může odmítnout jmenování ministra jen kvůli právní překážce nebo kdyby byl navržený bezpečnostním rizikem.

Dále čtěte: 

Prezident má premiérovi vyhovět, říká ústavní právník. Šmardovu odbornost hodnotit nemá

Opozice strhává prezidenta i premiéra. „Buď Babiš podá žalobu, nebo je slaboch“

Premiér by měl podat na prezidenta žalobu, míní Onderka z ČSSD

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.