Premiér by měl podat na prezidenta žalobu, míní Onderka z ČSSD
Prázdné ministerstvo kultury
Vleklá vládní krize nemá konce. Premiér Andrej Babiš vzal na vědomí rozhodnutí hlavy státu nejmenovat kandidáta ČSSD Michala Šmardu na uvolněný post ministra kultury, situaci chce ale řešit až příští týden po návratu z dovolené. Plánuje se sejít s předsedou koaliční sociální demokracie Janem Hamáčkem. Ten po Miloši Zemanovi požaduje, aby dodržoval ústavu a nominanta ČSSD jmenoval. Místopředseda strany Roman Onderka se domnívá, že by měl premiér podat na prezidenta kompetenční žalobu, jak uvedl pro Echo24.
Premiér Andrej Babiš pro Českou televizi uvedl, že Zemanovo rozhodnutí bere na vědomí. „Hned po návratu z dovolené se setkám s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem,“ sdělil.
Reakce šéfa ČSSD byla obšírnější a rezolutnější. „Ústava České republiky nezná možnost, že by prezident republiky měl hodnotit odborné předpoklady kandidáta na ministra,“ uvedl Jan Hamáček pro Echo24. Prezident podle něj v minulosti jmenoval například Karlu Šlechtovou ministryní obrany, která neměla v oblasti obrany žádné zkušenosti. „Ministr musí být především dobrý manažer a to pan Šmarda jako úspěšný komunální politik být může. A je nutné dodat, že Česká republika je parlamentní demokracie, kde za vládu odpovídá premiér a vybírá své ministry. Předsednictvo ČSSD navrhlo na ministra kultury Michala Šmardu, premiér Andrej Babiš odeslal návrh na jmenování prezidentovi a ten by měl nyní postupovat podle ústavy,“ prohlásil předseda sociálních demokratů.
Vedení strany se dle jeho slov rozhodně nechystá svého kandidáta měnit. „Nevidím k tomu důvod,“ prohlásil Hamáček. „Chci se potkat hlavně s premiérem, až se vrátí z dovolené, a budu chtít slyšet jeho řešení,“ dodal s tím, že ke schůzce s Milošem Zemanem v této fázi nevidí důvod.
Premiér by měl podat kompetenční žalobu, říká Onderka
Místopředseda ČSSD Roman Onderka uvedl, že předseda vlády by měl na Zemana podat kompetenční žalobu. „Dle mého názoru by měl,“ prohlásil na dotaz deníku Echo24, zda má premiér žalobu podat. Česká republika je podle něj parlamentní demokracie, kde za vládu odpovídá premiér a vybírá své ministry. Vedení ČSSD podle něj učiní další kroky příští týden po setkání vicepremiéra Hamáčka s Babišem.
Sám Michal Šmarda se nechal slyšet, že vyjádření kanceláře prezidenta republiky bere na vědomí, ale že jeho důvěra v koaliční projekt je otřesena. „Je na Janu Hamáčkovi a Andreji Babišovi, aby se dohodli na dalším postupu. Budu respektovat jakékoli rozhodnutí předsedy ČSSD,“ napsal pro Echo24.
Spor o nového ministra trvá čtvrt roku. Staněk v polovině května podal demisi po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla po odvolání šéfů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Hamáček tehdy řekl, že Staněk nekončí kvůli odvolání obou ředitelů, ale kvůli vyhrocené situaci v kultuře, kterou už nemůže osobně zklidnit. Zeman demisi nepřijal. Argumentoval tím, že Staněk odhalil zneužívání veřejných peněz a neměl by za to být trestán. Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování Šmardy.
Zeman s odvoláním Staňka několik týdnů otálel, ústavní právníci proto mluvili o porušování ústavy. Babiš na prezidenta odmítl podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Staňka nakonec z funkce odvolal ke konci července, nového ministra ale místo něho nejmenoval. Šmardu několikrát kritizoval. Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Šmarda podle Zemana také nemá žádné zkušenosti s kulturou, zatímco Staněk řídil jako primátor Olomouc, kterou prezident označil za kulturní město.
Prezident avizoval, že se k jmenování Šmardy vyjádří v polovině srpna po skončení své dovolené. Řízením ministerstva kultury byl pověřen ekonomický náměstek René Schreier.