Maďarsko prý odpírá jídlo žadatelům o azyl. Některým až pět dní, tvrdí mluvčí OSN

Migranti v Maďarsku

Maďarsko prý odpírá jídlo žadatelům o azyl. Některým až pět dní, tvrdí mluvčí OSNNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Reuters

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Maďarsko nadále odpírá odmítnutým žadatelům o azyl jídlo, uvedla v pátek mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová. Od srpna minulého roku podle ní nedostávalo nejméně 21 osob v tranzitních zónách najíst po dobu až pět dní.

„Podle zpráv maďarské úřady připravily od srpna 2018 o jídlo nejméně 21 migrantů čekajících na deportaci, některé až na pět dní,“ řekla mluvčí úřadu OSN. Maďarsko kritizovanou praxí podle OSN porušuje mezinárodní zákony a standardy.

Evropský soud pro lidská práva loni v srpnu na základě několika stížností Maďarsku přikázal, aby migrantům zajistilo potřebnou stravu. Maďarsko sice slíbilo, že tak učiní, ale některé informace svědčí o tom, že se tak dosud nestalo, upozornila Shamdasaniová. Poslední případ podle ní pochází z minulého měsíce.

Z pohledu maďarských úřadů jsou migranti v tranzitních zónách dobrovolně. Zóny u přechodů Röszke a Tompa jsou jediná zařízení, kde mohou lidé žádat v Maďarsku o udělení azylu. Fungují jako uzavřené tábory přímo u hranic, které lze opustit dveřmi jen přímo do Srbska.

Pokud se migranti do Srbska vrátí, přijdou v Maďarsku o status žadatele o azyl, protože vláda v Budapešti považuje Srbsko za bezpečnou zemi. Podle agentury DPA pobývají migranti po opuštění zón buď na území Maďarska, nebo na území Srbska ilegálně. „To není řešení,“ poznamenala k tomu Shamdasaniová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Facebook dál maže účty, které se mu nelíbí. Tvrdí, že je to kvůli extremistickým názorům

Německé katolické i protestantské církvi ubývají rychle členové. Do roku 2060 mají přijít o půlku z nich

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články