1 Migranti v Maďarsku

Maďarsko prý odpírá jídlo žadatelům o azyl. Některým až pět dní, tvrdí mluvčí OSN

, NOVÉ

Témata: , , ,

Maďarsko nadále odpírá odmítnutým žadatelům o azyl jídlo, uvedla v pátek mluvčí Úřadu OSN pro lidská práva Ravina Shamdasaniová. Od srpna minulého roku podle ní nedostávalo nejméně 21 osob v tranzitních zónách najíst po dobu až pět dní.

„Podle zpráv maďarské úřady připravily od srpna 2018 o jídlo nejméně 21 migrantů čekajících na deportaci, některé až na pět dní,“ řekla mluvčí úřadu OSN. Maďarsko kritizovanou praxí podle OSN porušuje mezinárodní zákony a standardy.

Evropský soud pro lidská práva loni v srpnu na základě několika stížností Maďarsku přikázal, aby migrantům zajistilo potřebnou stravu. Maďarsko sice slíbilo, že tak učiní, ale některé informace svědčí o tom, že se tak dosud nestalo, upozornila Shamdasaniová. Poslední případ podle ní pochází z minulého měsíce.

Z pohledu maďarských úřadů jsou migranti v tranzitních zónách dobrovolně. Zóny u přechodů Röszke a Tompa jsou jediná zařízení, kde mohou lidé žádat v Maďarsku o udělení azylu. Fungují jako uzavřené tábory přímo u hranic, které lze opustit dveřmi jen přímo do Srbska.

Pokud se migranti do Srbska vrátí, přijdou v Maďarsku o status žadatele o azyl, protože vláda v Budapešti považuje Srbsko za bezpečnou zemi. Podle agentury DPA pobývají migranti po opuštění zón buď na území Maďarska, nebo na území Srbska ilegálně. „To není řešení,“ poznamenala k tomu Shamdasaniová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Facebook dál maže účty, které se mu nelíbí. Tvrdí, že je to kvůli extremistickým názorům

Německé katolické i protestantské církvi ubývají rychle členové. Do roku 2060 mají přijít o půlku z nich

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.