ODS získala post místopředsedy komise pro GIBS

NOVÉ

ODS získala post místopředsedy komise pro GIBSKauza GIBS
poslankyně za ODS Zuzana Majerová Zahradníková Foto:

FOTO: Poslanecká sněmovna

1
Domov

Karolína Vaverková

Sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů dnes zvolila místopředsedkyní poslankyni za ODS Zuzanu Majerovou Zahradníkovou. Ta nedávno kandidovala na post předsedkyně komise, sněmovna ale v tajném hlasování zvolila poslance vládního hnutí ANO Jiřího Maška. Jeho zvolení minulý týden vyvolalo kritiku většiny opozičních stran ve sněmovně.

„Jednomyslně jsme zvolili paní poslankyni Majerovou Zahradníkovou,“ uvedl pro Echo24 předseda komise pro GIBS Mašek. Ten byl zvolen minulý týden v tajné volbě 105 hlasy. Podle opozice jej do čela zvolila hlasovací koalice ANO, SPD Tomia Okamury a komunistů. Opozice dále kritizovala, že komisi ovládne hnutí ANO, jehož předseda a premiér v demisi Andrej Babiš krátce předtím „odstřelil“ ředitele GIBS Michala Murína. Psali jsme o tom zde.

Inspekce bezpečnostních sborů je nyní v centru pozornosti hlavně kvůli sporu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) s jejím ředitelem Murínem. GIBS koncem února oznámila, že Babiš se několikrát s Murínem sešel a na schůzkách vyzval šéfa inspekce k rezignaci, což by se obešlo „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru a zpochybnil hospodaření inspekce. Murín sám rezignoval minulý týden.

Dále čtěte: Michal Murín neustál tlak od Andreje Babiše. Sám odstoupí z čela GIBS

Sněmovní opozice soudí, že se Babišova vláda snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce. Premiérův postup kritizuje i kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Nový ředitel GIBS vzejde z výběrového řízení, řekl už dříve před poslanci premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Kandidáta na dočasného ředitele, jak uvedl, zatím nemá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Místo komunisty Ondráčka Mašek z ANO. Komise pro GIBS má nového předsedu