Sociální demokraté otočili, Hamáček s Maláčovou připustili možný konec koalice
vládní angažmá
Sociální demokracie nemusí za každou cenu zůstat ve vládě. Přestože v minulosti dokázala strana překousnout údajné dotační podvody premiéra Andreje Babiše či kauzu kolem jeho syna, nyní se zdá, že ČSSD možná dospěla k hranici, za kterou již není ochotná jít. Předseda strany Jan Hamáček řekl, že případné zvolení kandidáta SPD Michala Semína do Rady ČTK hlasy hnutí ANO by mohlo vést k ukončení koaličního projektu. Hamáček tak mluvil pouhý den poté, kdy jeho první místopředseda Roman Onderka setrvání v koalici obhajoval.
Hamáček v pondělí řekl, že zvolení Semína by bylo obrovským problémem. „Pan Semín je pro nás nepřijatelný. To by znamenalo, že ta důvěra prostě nefunguje. Pokud bychom si nebyli schopni věřit v takto základních věcech, pak nemá smysl v tom pokračovat,“ řekl. Koalice by se podle něj měla bavit i o fungování vlády a o tom, jak její členové chápou koaliční smlouvu.
Ještě před několika týdny přitom Hamáček mluvil o setrvání v koalici, kde má sociální demokracie možnost prosazovat svůj program. „My jsme tam (do vlády) šli proto, abychom prosazovali náš volební program, a troufnu si říci, že se nám celá řada věcí podařila. Důvod, proč jsme šli do vlády, tady stále je, a pokud se nám bude dařit naše priority prosazovat, nevidíme důvod, abychom z vlády odcházeli,“ řekl počátkem června Hamáček.
Hnutí ANO ale podle premiéra Andreje Babiše (ANO) kandidáta Svobody a přímé demokracie Michala Semína do Rady ČTK nevolilo a volit nebude. Předseda vlády označil informaci o předchozí podpoře Semína ze strany jeho hnutí za nesmysl. Babiš dodal, že nechápe, proč o tom předseda koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček hovoří.
V posledních dnech se ale v ČSSD stále častěji objevují hlasy o možném konci koalice. V souvislosti se státním rozpočtem zase mluvila o možném konci koalice ministryně práce Jana Maláčová. „Pokud se nám v příštích měsících nepodaří v koalici prosadit naše představy o příjmech a výdajích státního rozpočtu, musíme být připraveni vládu opustit,“ uvedla pro Seznam zprávy.
Vládnutí s hnutím ANO přitom ještě v neděli obhajoval první místopředseda strany Roman Onderka. ČSSD se podle něj díky svému pokračujícímu vládnímu angažmá chová „státotvorně“. „Nechtějte po mě, aby sociální demokracie měnila své názor podle toho, jestli na Letnou přijde 200 tisíc lidí nebo 250 tisíc lidí,“ řekl Onderka v pořadu Partie na TV Prima.
O odchodu prozatím neuvažuje ani ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Pan místopředseda řekl, že budeme o odchodu z vlády uvažovat ve chvíli, kdy by kauzy pana premiéra zastínily fungování vlády. S tím souhlasím, já na svém postu jinak nelpím. Jsem ve funkci proto, aby česká zahraniční politika směřovala tam, kam má. Aby kladla důraz na členství EU a NATO, nestáčela se na východ a mezi její priority patřila ochrana lidských práv,“ řekl Petříček pro Echo24.
Sociální demokraté podle něj nechtějí umožnit vládnutí ANO s extrémisty. „ČSSD byla postavena do nelehké pozice, kterou si pečlivě vyhodnotila. Pokud jsem správně poslouchal pana prezidenta, našim odchodem z vlády premiér Babiš neskončí. A my v čele země nechceme extremisty, proto zatím zůstáváme,“ dodal.