1 Zdrženlivý Guterres

Mlčící, nevýrazný šéf OSN. Vyhýbá se novinářům. Guterres kritizován, že mlčel též o vraždě Chášakdžího

, NOVÉ

Témata: ,

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres letos až moc mlčel. A to i v případě brutální vraždy novináře na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu, píše se komentáři Tagesschau, hlavní zpravodajské relace německé veřejnoprávní televize ARD.

Při svém nástupu do role šéfa OSN o sobě António Guterres říkal, že plánuje „budovat mosty, být katalyzátorem, velvyslancem míru, čestným makléřen, anebo že bude jasně pojmenovávat rasisimus a porušování lidských práv.

V roce 2018 byl ale portugalský politik poměrně tichý a mlčel dokonce také při brutální vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na ambasádě v Turecku, vytýká mu Tagesschau.  Guterresovo počínání kritizuje také šéf pobočky Amnesty International v New Yorku Sherin Tadros. „Je to neuvěřitelné, nenormální. Pokud se chce opravdu dobrat pravdy, kdo jiný než nezávislá OSN by se o to měl postarat?,“ kritizuje generálního tajemníka Tadros. 

Podle něj mlčí generální tajemník proto, že Saúdská Arábie posílá OSN hodně peněz. „Guteres je pod velkým tlakem, a to také finančním. OSN potřebuje peníze a Saúdové dávají hodně. Proto Guterres mlčí,“ tvrdí Sherin Tadros. 

António Guterres se také usilovně vyhýbá kritickým dotazům novinářů. Často vysílá před novináře pouze mluvčí. 

Guterres je generálním tajemníkem OSN přesně dva roky, je to portugalský politik a diplomat. Ve funkci vystřídal Pan Ki-Muna.

Čtěte také: Putin zaslal novoroční zdravici Trumpovi. „Moskva je otevřena dialogu,“ napsal. Popřál i Zemanovi

,