Řezán, čtvrcen, rozpuštěn? Záznam má odhalovat smrt saúdského opozičního novináře

záhadné zmizení novináře

Řezán, čtvrcen, rozpuštěn? Záznam má odhalovat smrt saúdského opozičního novinářeNOVÉ
Džamál Chášakdží Foto:

Foto: Reprofoto Al-Džazíra

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tým tureckých vyšetřovatelů přišel s novými informacemi v případu zmizení opozičního saúdskoarabského novináře, který je pohřešován od návštěvy konzulátu své země v Istanbulu začátkem října. Po prohledání úřadu tvrdí, že mají důkazy o tom, že Džamál Chášakdží tam byl zavražděn. Jeho smrt mělo podle tureckých médií provázet brutální mučen včetně řezání.

Internetový deník Middle East Eye se odkazuje na anonymní zdroj, který tvrdí, že slyšel zvukový záznam z incidentu. Ten údajně Chášakdží pořídil přes hodinky Apple Watch spárované s chytrým telefonem, který nechal u své přítelkyně před budovou konzulátu. „Rozřezali ho zaživa,“ uvedl zdroj s dodatkem, že novinář umíral několik minut a jeho křik byl drásající.

Na základě nahrávky se zdroj deníku domnívá, že k činu došlo v kanceláři saúdskoarabského generálního konzula Mohammad al-Otajbi. „Bylo to strašné. Nejdříve je slyšet, jak ho vlečou do kanceláře. Myslím, že to je pracovna generálního konzula. Pak ho položili asi na stůl a začali ho mučit a řezat. Utichl, až když mu píchli nějakou injekci,“ popsal. Podle další publikované verze bylo tělo novináře na konzulátu rozčtvrceno a rozpuštěno v kyselině.

Turecký deník Yeni Şafak také napsal, že na audionahrávce je slyšet hlas saúdskoarabského konzula, jak říká: „Udělejte to někde jinde, nebo budu mít problémy.“ Na to mu někdo podle tureckého deníku odpověděl: „Buďte zticha, pokud chcete zůstat naživu, až se vrátíte do Arábie.“ Konzul se do Rijádu vrátil v úterý, uvedl deník Hürriyet.

V Ankaře jednal i Pompeo

Do Ankary ve středu kvůli této kauze přicestoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který se setkal se svým protějškem Mevlütem Çavuşogluem i prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ve středu Pompeo ze stejného důvodu jednal se saúdským králem i korunním princem. Ti se podle amerického ministra zavázali, že bude-li u někoho zjištěno, že je do věci zapleten, Rijád z toho vyvodí důsledky. Agentura AP připomíná, že žádné klíčové rozhodnutí se v konzervativní Saúdské Arábii bez královské rodiny neobejde.

Prohlídka na konzulátu

Kvůli zmizení novináře prohledali Turci v pondělí konzulát Saúdské Arábie, kde strávili devět hodin, ale do některých vymezených prostor konzulátu se podle místních médií nedostali. Saúdskoarabský korunní princ slíbil Turkům přístup na konzulát už krátce po zmizení novináře, prohlídka se ale mohla uskutečnit až tento týden. Erdogan posléze novinářům řekl, že vyšetřovatelé hledali mimo jiné toxické látky a že některá místa konzulátu byla čerstvě vymalována.

Turecká policie už 6. října uvedla, že konzulát ve stejné době jako novinář navštívilo 15 Saúdských Arabů, kteří přiletěli z Rijádu. Ve skupině byl podle turecké policie i přední forenzní expert, členové saúdskoarabské tajné služby a členové královské ochranky.

Novinář Džamál Chášakdží, který dříve kritizoval saúdskoarabský režim včetně korunního prince Muhammada bin Salmána a od loňska žil v USA, zmizel na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu 2. října, když si tam šel vyřídit doklady kvůli svatbě. Turecké úřady se domnívají, že novinář byl na konzulátu zavražděn, Saúdská Arábie to popírá a tvrdí, že Chášakdží konzulát v den návštěvy opustil. Jako pohřešovaného ho nahlásila novinářova snoubenka, která na něj čekala před konzulátem.

Čtěte také: Vraždu novináře nahrály jeho hodinky, tvrdí Turecko. Lži, oponují Saudové

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články