Vraždu novináře nahrály jeho hodinky, tvrdí Turecko. Lži, oponují Saudové
záhadné zmizení novináře
Saúdská Arábie popírá obvinění z vraždy saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášakdžího. Saúdskoarabský ministr vnitra Abdal Azíz bin Saúd bin Najíf řekl oficiální saúdskoarabské tiskové kanceláři SPA, že obvinění z objednání vraždy jsou lži zaměřené proti vládě. Podle deníku The Washington Post existuje z novinářovy návštěvy ambasády audiozáznam, který vraždu dokazuje.
Chášakdží vstoupil do budovy konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu 2. října, aby získal dokumenty kvůli plánovanému sňatku. Podle představitelů Saúdské Arábie z konzulátu krátce poté odešel. Podle tureckých činitelů a jeho snoubenky, která čekala venku, ale z konzulátu již nevyšel, napsala agentura Reuters.
Podle amerického listu The Washington Post, pro nějž Chášakdží psal, má Turecko k dispozici audiozáznam, který dokazuje, že novinář byl na konzulátu v Istanbulu zavražděn. Turecko od začátku vznáší podezření o vraždě, Rijád to ale popírá a dosud trval na tom, že novinář z budovy odešel. Saúdská Arábie podle mluvčího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požádala, aby se mohla podílet na vyšetřování, na což prý Turecko přistoupilo.
Byl mučen a zabit, tvrdí provládní turecký tisk
Provládní turecký list Daily Sabah dnes napsal, že nahrávka z Chášakdžího chytrých hodinek Apple Watch naznačuje, že byl mučen a zabit. „Momenty, kdy byl Chášakdží vyslýchán, mučen a zavražděn, byly nahrány do paměti Apple Watch,“ uvedl deník s odkazem na důvěryhodné zdroje z tajných služeb.
Hodinky, které měl novinář při vstupu na úřad na ruce, byly propojeny s jeho telefonem iPhone, který nechal u své přítelkyně. Saúdskoarabští agenti, kteří Chášakdžího zabili, si spuštěného nahrávání na hodinkách všimli až po vraždě, napsal Daily Sabah s tím, že pak použili jeho prst k odemčení zařízení a k vymazání části dat. Nevymazali ale podle deníku vše a záznamy nakonec turecké úřady v telefonu našly.
Korunní princ Muhammad bin Salmán v sobotu řekl, že umožní Turecku objekt v Istanbulu prohledat. „Nemáme co skrývat,“ prohlásil. Úřady dokonce zveřejnily videozáznam z budovy, který má ukázat, že novinář se tam nenachází.
Svého času populární televizní komentátor Chášakdží od loňska pobýval v USA z obavy před zatčením, které potkalo jiné saúdskoarabské intelektuály včetně novinářů. Mimo jiné přispíval do amerického listu The Washington Post. Ve svých komentářích kritizoval i korunního prince Muhammada bin Salmána za to, že sice propaguje reformy, ale nepřipouští žádnou debatu o nich. Předmětem kritiky byla i účast Saúdské Arábie v bojích v Jemenu či politika Rijádu vůči Kataru.