Evropská unie řeší, jak reagovat na americká cla. Uvalme daně na Muska a spol., zní z Česka
TRUMPOVA CLA
Americká cla tvrdě zasáhnou už tak mnoha problémy zatížený evropský trh. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová svolala na příští týden dva strategické dialogy, kde chce jednat o dalším postupu. Český europoslanec Alexand Vondra (ODS) hovoří například o tom, že EU má k dispozici nástroj, jak USA udeřit tam, kde mají nefér výhodu – tedy ve zdanění velkých technologických firem, které provozují IT služby a sociální sítě. Čeští europoslanci se ale shodují, že situaci není dobré eskalovat.
Představitelé EU očekávají, že americká cla zasáhnou vývoz z Evropské unie o objemu přibližně 380 miliard eur (9,5 bilionu korun). Odhady rovněž říkají, že bude zasaženo 70 procent unijního exportu do Spojených států. Předsedkyně EK von der Leyenová se rozhodla rovněž svolat do Bruselu na příští pondělí a úterý dva strategické dialogy. V pondělí by si měla vyslechnout od zástupců ocelářského a automobilového průmyslu, jaká budou mít cla dopady na jejich společnosti, v úterý se pak schází se zástupci farmaceutického průmyslu. Odvetná cla mezitím oznámila například Čína.
Europoslanec Vondra uvedl, že cla ze strany USA jsou hloupým krokem, který nakonec poškodí všechny. „EU samozřejmě musí reagovat. Ideálně ale ne tím, že bude celní válku v obchodě nesmyslně eskalovat, protože na to pak doplatíme víc my, ale naopak udeřit tam, kde mají US nefér výhodu – ve službách,“ řekl Vondra s tím, že Trump tuhle výhodu zcela přehlíží a nereflektuje ve svých celních výpočtech.
PODCAST: Je v zájmu všech sledovat Maďarsko. Viktor Orbán tam napsal učebnici pro spoustu dalších politiků
„Tedy je třeba mu to připomenout. Velké technologické firmy, které provozují IT služby a sociální sítě v EU neplatí skoro žádné daně. Mají tu pohádkové zisky, zatímco sociální náklady neseme my. Zároveň mohutně Trumpa sponzorují. Tak udělejme v EU dohodu a uvalme na ně daně. Není přece fér, aby tu každý živnostník platil daně, zatímco Musk a spol tu neplatí skoro nic. Tady jsme ‚v právu‘ zase my,“ vzkázal Vondra.
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro Echo24 řekl, Evropská unie v tuto chvíli situaci pečlivě vyhodnocuje a zvažuje své možnosti. „Jako první krok probíhají jednání s americkou stranou s cílem najít cestu k deeskalaci, protože zavedení cel na základě takto sporných definic – například zařazení piva mezi produkty ‚odvozené od hliníku‘ – považujeme za nepřijatelné a nelogické. Unie zároveň připravuje případná odvetná opatření v rámci pravidel Světové obchodní organizace, pokud by se dialog s USA ukázal jako neplodný,“ řekl Zdechovský.
Pokud jde o osobu Donalda Trumpa – Zdechovský dodal, že jeho styl a přístup k mezinárodnímu obchodu známe z minulosti. „Dalo se tedy očekávat, že případný návrat do Bílého domu přinese návrat k tvrdému, často jednostrannému vyjednávání. Unie se na tuto možnost připravuje už delší dobu – včetně posilování strategické autonomie a hledání nových obchodních partnerství mimo transatlantický rámec. I přesto je pro nás důležité udržet otevřený kanál s USA a usilovat o férové a vyvážené vztahy,“ dodal Zdechovský.
Jeho kolegyně z Evropské lidové strany Danuše Nerudová (STAN) pro Echo24 řekla, že existuje evropská legislativa, která byla schválena právě proto, aby umožnila reagovat na obchodní a celní agresivitu administrativy prezidenta Trumpa. „Evropa je tedy připravena. Americké uvalování cel však často postrádá logiku a ve výsledku na něj doplácejí všichni – včetně samotných Američanů. Někteří čeští politici opozice ale i někteří vládní z ODS neskrývali jistou počáteční náklonnost k Donaldu Trumpovi a myslím, že dnes jí musí velice litovat, právě kvůli tomu co Trump dělá svobodnému obchodu ve světě a potažmo evropským firmám,“ domnívá se Nerudová, která ocenila přístup obchodního komisaře Marošhe Šefčoviče, který se snaží s americkou administrativou dosáhnout dohody.
Komise může podle ní v tomto ohledu navrhnout i konkrétní obchodní nabídky, například zvýšení evropského dovozu zkapalněného plynu. „Nelze ale zapomínat, že s prezidentem Trumpem se situace může měnit ze dne na den. Komise sice může dohodnout náčrt dohody, ale bude potřebovat souhlas evropských lídrů. Bude tedy nezbytná plná podpora ze strany lídrů, a k tomu je klíčové zajistit jednotu mezi členskými státy. Věřím, že bychom měli proto připravit na transatlantický summit, během něhož se lídři EU setkají s americkým prezidentem a otevřeně projednají všechny zásadní otázky – včetně naší spolupráce, ale samozřejmě i řešení války na Ukrajině,“ dodala Nerudová.
Už dříve uvedla, že podle ní Trumpovo zpátečnické rozhodnutí ohrožuje globální stabilitu, a navrhuje podobné řešení jako Vondra. „Evropa má nástroje, jak reagovat a pokud to bude třeba – tak opravdu tvrdě. Zaměřit se můžeme například na americké technologické korporace, které z evropského trhu mají miliardové zisky a jejich šéfové očividně rádi nasazují červené čepice,“ napsala Nerudová.
Turek: Trump nebere EU vážně
Europoslanec Filip Turek (Přísaha & Motoristé sobě) pro Echo24 řekl, že se domnívá, že Donald Trump nebere EU úplně vážně. „Bohužel právem. Samozřejmě jsme neměli vůči USA mít postoje jaké máme, neměli jsme vůči nim mít vyšší cla než oni k nám dlouhodobě a nekonečno finančních bariér a regulací. Pak jsme mohli mít lepší vyjednávací pozici, než máme nyní,“ popsal Turek.
Europoslankyně Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na síti X vzkázala, že odveta za odvetu není správnou cestou. „Vyostřování obchodní války je úplně zbytečné, Evropa a USA vždy spolupracovaly. Je třeba zasednout k jednacímu stolu, ne do něj bouchat. Ve hře je prosperita Evropanů, kteří už tak mají naloženo (drahé energie, inflace, válka na Ukrajině, Green Deal, stovky miliard na zbrojení, …),“ vzkázala Pokorná Jermanová.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) označil zavedení amerických cel ještě před jednání s EU za velkou chybu. „Budeme reagovat jednotně, ale uměřeně. Stále totiž věříme, že je možné dosáhnout dohody. K aktuální situaci se také v pondělí sejde mimořádná Rada ministrů EU,“ uvedl. Odmítl, že by šlo o reciproční cla ze strany USA, průměrné vzájemné celní zatížení EU a USA je podle ministra srovnatelné. MPO ohlásilo, že spolu s ministerstvem financí pracuje na opatřeních, která by měla ochránit české firmy před dopadem cel. To ale nekonkretizoval.