4 parkovací zóny

Praha 4 zavádí parkovací zóny. Systém hned zkolaboval a tři dny nefungoval

, NOVÉ

Témata: ,

Praha 4 začala v pondělí vydávat parkovací oprávnění na nové parkovací zóny, ještě ten den však systém zkolaboval a několik dní vůbec nefungoval. V různých částech městského obvodu budou od 1. července zavedeny zóny placeného stání (ZPS), známé jako modré zóny. Parkování za poplatek se bude týkat zejména oblasti podél trasy metra C a okolních stanic.

Výdej parkovacích oprávnění nešel od pondělí, kdy byl systém spuštěn, až do čtvrtečního dopoledne. „Výdej parkovacích oprávnění je v Praze 4 ode dneška od osmi hodin obnoven. Včera se podařilo softwarovou chybu odstranit, vyzkoušeli jsme to a provoz obnovili,“ uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Někteří obyvatelé čtvrtého pražského obvodu si stěžovali, že se o zónách dozvěděli až ve chvíli, kdy se začínalo s malováním modrých pruhů na silnici. Praha 4 se však brání tím, že osvětu dělala průběžně na svém webu, na webu parkujvklidu.cz, na svém Facebooku či v časopisu městské části. „Tak v tom případě nic nečtou,“ komentoval Bigas obyvatele, které zavádění zón překvapilo.

Informační kampaň podle Bigase probíhá i pomocí letáků: „Letáková kampaň probíhá taky, už někdy od minulého týdne. Letáky lidé dostanou buď do schránek, nebo jsou na úřadech nebo na informačních centrech.“

Situace je v Praze 4 podle radnice špatná zejména podél trasy metra C, tramvajových linek v Nuslích a Podolí a v ulicích sousedících s Prahou 2 a 5, kde zóny už fungují. Nebudou proto platit na celém území Prahy 4, ale pouze na nejproblematičtějších místech. V současném systému už nemusí mít řidiči za oknem parkovací kartu, ale zaregistrují poznávací značku vozu na radnici. Rezidenti platí 1200 korun za rok.

V hlavním městě byly zóny nejprve zavedeny v části Prahy 1 v roce 1996, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně byly rozšířeny na celou Prahu 1, 2, 3 a 7 a části Prahy 16. Samy parkovací zóny provozují radnice 13, 16 a 22. Od začátku února funguje v Praze 3 a 7 stejný režim jako v Praze 1, 5, 6, 7 a 8, kde řidiči za okna vozů nemusí umisťovat parkovací karty, ale zaregistrují na radnici registrační značku vozu. Auta tam kontrolují speciální vozy vybavené kamerami.

Čtěte také:Modré zóny míří do dalších částí Prahy. Nic nevyřeší, tvrdí studie ČVUT

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.