Zlomí ANO Piráty, nebo ODS?

Zlomí ANO Piráty, nebo ODS?
Komentáře

komentář

Petr Holub

ANO ovládlo velká města. Takový titulek se objevil hned po volbách a měl dokumentovat, že Andrej Babiš svou moc z republikové úrovně rozšiřuje i do komunálu. Stále však jde o tvrzení, u kterého se platnost teprve musí potvrdit.

Logika příběhu o úspěchu ANO vychází z prostého zjištění, že ANO dostalo nejvíc hlasů v jedenácti ze třinácti krajských měst, zatímco při minulých volbách to bylo devět, a ke všemu se primátora z řad babišovců podařilo na delší dobu instalovat jen v pěti z nich. Letos to tedy musí být o hodně lepší. Existuje však alternativní pohled. V Česku je jenom deset měst, která mají sto tisíc obyvatel nebo se k této hranici blíží. V osmi z nich ANO volby skutečně vyhrálo, zatím však primátora dosadilo pouze v Ostravě a Olomouci, stejný směr nabrala také vyjednávání v Ústí nad Labem. Existují ovšem speciální případy Prahy a Liberce, kde dominují nové strany či sdružení, a také Brno, kde se chystá radnici převzít primátorka z ODS. S třemi primátory ze šesti možných ANO není nezpochybnitelným vítězem na nejvyšší úrovni komunální politiky.

Ve čtyřech zbývajících městech – Plzni, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Pardubicích – se zapletli komunální politici do patové koncovky a nikdo zvenku nemůže dopředu vědět, jak to dopadne. Jako při každém skládání koalice, u kterého není výsledek předem jasný, nechtějí vyjednavači zveřejnit postoj, aby nepoškodili šance pro další jednání. Teprve až se ve čtyřech zmíněných městech obsadí radnice, bude možné mluvit o úspěchu ANO v komunálu, případně o tom, že občanské strany proti němu obhájily své pozice.

Jeden musí z kola ven

V každém ze čtyř měst řeší jinou konstelaci. V Plzni jsou nejsilnějšími stranami ANO, ODS a Piráti. Zjednodušeně řečeno, dvě stačí k tomu, aby sestavily koalici. Dalším městem, kde ANO dosud nevládlo, je Hradec Králové. ANO může vytvořit základ koalice s Hradeckým demokratickým klubem, ODS a Piráty, první variantu však jeho vyjednavači vylučují. Vedle toho může vzniknout alternativa ve spojenectví Hradeckého demokratického klubu, ODS a Pirátů. V Plzni i Hradci se tedy může opakovat brněnský scénář, při kterém ODS a Piráti odolali pokušení rozdělit se o moc s lidmi od Babiše, kterého jinak kritizují za nedemokratické praktiky.

V Pardubicích a Českých Budějovicích mělo ANO v uplynulých čtyřech letech primátora. Svou pozici v zastupitelstvu obhájilo, jejich dosavadní koalice však o většinu přišla. V Pardubicích chybějí dva a v Budějovicích tři hlasy. Ve městě perníku by stačilo k dosavadním spojencům z lidové strany a ČSSD přidat ještě jednoho nového partnera s názvem Sdružení pro Pardubice, jak se přejmenovala bývalá strana SNK. Mezitím se však dokázali dohodnout nespokojenci s dosavadní nadvládou ANO. Jejich základ opět tvoří ODS a Piráti, potřebují však sehnat tři další partnery včetně lidovců a Sdružení pro Pardubice. Také v pardubickém případě by vládu ANO nad městem pojistila jednoduchá dohoda s ODS nebo s Piráty, dosavadní primátor Martin Charvát je ovšem může kromě toho obejít.

Budějovice zažívají obdobný problém v opačném gardu. V Plzni, Hradci i Pardubicích se ODS rozhoduje o sňatku s ANO, v Budějovicích jde o to, jestli vydrží jejich svazek z minulého období. Primátor Jiří Svoboda (ANO) i občanští demokraté se už nechali slyšet, že chtějí městskou radu rekonstruovat s pomocí dosud opozičního Hnutí Občané pro Budějovice, které vede primátor z let 2006–2014 Juraj Thoma. V dalším průběhu jednání se však může tandem Babišovy a Fialovy strany rozdělit, pokud se ANO nebo ODS s Thomou domluví separátně. Na většinu by to nestačilo, Občany pro Budějovice by však do koalice mohli následovat Piráti. Pro České Budějovice i Pardubice platí, že dosavadní koalice pod vedením ANO by získala většinu, kdyby přibrala komunisty. O tak kontroverzním kroku se zatím veřejně nemluví.

Test příchylnosti

Vyjednávání ve čtyřech městech nebude okamžikem pravdy jenom pro ANO, které chce prokázat, že opravdu zakotvilo v mocenských strukturách největších metropolí. Z pohledu celostátní politiky bude zajímavé i to, do jaké míry jsou ODS či Piráti odolní vůči koaličnímu lákání Babišovy strany. Veřejnost dostane navíc informaci, do jaké míry se už stali občanští demokraté přijatelným partnerem pro alternativní strany či hnutí, které často vznikaly v opozici proti jejich městské vládě. Stejně jako se v Senátu dosud nerozhodlo o jeho předsedovi, také komunální volby ještě na nejdůležitější otázky neodpověděly.     

Související články