Barcelona si bouřlivě připomněla rok od referenda. Bylo zraněno 32 policistů
Výročí katalánského referenda
Španělský premiér Pedro Sánchez odsoudil násilí, k němuž se v pondělí večer uchýlili radikální separatisté v Barceloně. Na twitteru tak v úterý reagoval na pondělní střety radikálů s policií u barcelonské budovy regionálního parlamentu, při nichž byly zraněny dvě desítky policistů. Informoval o tom v úterý deník El País s tím, že celkem bylo v pondělí při demonstracích v Barceloně zraněno 32 policistů.
Lídr španělské opozice Albert Rivera v reakci na pondělní demonstrace v Katalánsku, při nichž někteří radikálové dočasně omezili i provoz na několika silnicích či na nádraží v Gironě, vyzval španělskou vládu, aby dočasně převzala přímou správu Katalánska. Takový krok učinila loni bývalá španělská vláda lidoveckého premiéra Mariana Rajoye kvůli nelegálnímu referendu a následné parlamentní rezoluci o nezávislosti Katalánska.
"Katalánská politika se musí vrátit do parlamentních lavic. Premiér Torra musí plnit své povinnosti a neohrožovat politickou stabilitu povzbuzováním radikálů k obsazování institucí, které patří všem Kataláncům. Násilí není cesta," napsal během úterý na twitteru Sánchez.
La política catalana tiene que volver al Parlament. El president Torra debe cumplir con sus responsabilidades y no poner en riesgo la normalización política alentando a radicales al asedio de las instituciones que representan a todos los catalanes. La violencia no es el camino.
— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) 2. října 2018
Španělský premiér tak reagoval na vyjádření šéfa katalánské vlády Quima Torry, který v pondělí dopoledne pochválil separatistickou organizaci Výbory pro obranu republiky (CDR), která uspořádala velkou část pondělních akcí v regionu, včetně blokování dálnice na několika místech či obsazení kolejí na nádraží v Gironě. "Přátelé z CDR: vytrvejte v nátlaku," prohlásil mimo jiné Torra. Za to ho v úterý kritizovali i katalánští policisté.
Katalánští separatisté si v pondělí demonstracemi po celém regionu připomínali první výročí referenda o nezávislosti, které bývalá katalánská vláda uspořádala přes zákaz Madridu a při němž španělská policie bránila lidem v hlasování; při tom bylo loni 1. října podle katalánského ministerstva zdravotnictví zraněno na 900 lidí, většina z nich lehce.
Demonstrace v Barceloně se konaly celý den. Večerní demonstrace se zúčastnilo podle policie na 180.000 lidí. Poté, co organizátoři kolem deváté večer akci rozpustili, odebralo se přes sto radikálních separatistů k budově regionálního parlamentu. Tam pálili španělské vlajky, křičeli "ani krok zpátky" a vyzvali katalánského premiéra Torru, ať pokročí ve vytvoření nezávislé republiky, nebo podá demisi. Torra je sice také separatista, ale snaží se s Madridem dohodnout na legálním referendu.
Večerní násilí radikálních separatistů před regionálním parlamentem už v noci odsoudil bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont. "Ti, co si zahalují obličej a používají násilí, k nám nepatří. My jsme to dělali s odhalenou tváří a pokojnou formou. Takto jsme, před rokem, porazili autoritářský stát," napsal v noci na úterý na twitteru Puigdemont s odkazem na loňské kroky jeho vlády.
Si van encaputxats no són de l'1O. Si usen la violència no són de l'1O. El vam fer a cara descoberta i de forma pacífica. D'aquesta manera vam vèncer, fa un any, un estat autoritari. Qui té interès que s'infiltri la violència perdedora allà on hem resistit amb una pau vencedora?
— Carles Puigdemont 🎗 (@KRLS) 1. října 2018
Násilí radikálních separatistů před katalánským parlamentem odsoudil v noci na úterý z vězení i bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který je už téměř rok ve vazbě a hrozí mu 25 let za vzpouru kvůli loňskému referendu. Trestně stíhána je španělskou justicí celá bývalá katalánská vláda a bývalé vedení regionálního parlamentu.