Skandální, neférové, nezákonné. Pravicoví poslanci tepou Babiše za vystoupení na výboru
Kauza GIBS
Jednání sněmovního bezpečnostního výboru dnes provázely nečekané spory. Někteří poslanci jednání na protest opustili a kritizují průběh jednání. To se týká Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a údajné výzvy premiéra v demisi Babiše k odstoupení šéfa GIBS Michala Murína. „Ve chvíli, kdy přišel Babiš na jednání, začal je řídit on. S tím se nesmíme smířit, to je totiž porušování jednacího řádu,“ uvedla poslankyně a členka výboru Jana Černochová (ODS). Podle expremiéra Sobotky se Babiš snaží ovládnout bezpečnostní sbory.
Z výboru na protest proti způsobu jednání odešli tři poslanci, za ODS Jana Černochová a Pavel Žáček, dále místopředseda STAN a poslanec Vít Rakušan. Odešli ve chvíli, kdy začala diskuze a slovo si vzal premiér v demisi Andrej Babiš, jenž mluvil o svých výtkách vůči Murínovi.
Podle zmíněných poslanců měl zasáhnout, ale nezasáhl předseda výboru Radek Koten (SPD), protože nebylo jasné, zda je jednání veřejné či neveřejné. Koten dle nich ztratil nad jednáním výboru kontrolu. Nebylo také dle nich jasné, z jakých dokumentů premiér v demisi cituje a zda jsou veřejné, či nikoliv.
„Je to naprosto skandální, jednak vedení výboru, jednak to, jaký prostor si uzurpoval pan premiér. Podle mě porušil několik norem, takto to jednání vedeno být nemělo,“ uvedl poslanec Žáček (ODS).
Výbor dnes na své jednání pozval jak premiéra v demisi Babiše a expremiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), tak i šéfa GIBS Michala Murína. Babiš také prohlásil, že zprostí ředitele Murína neprodleně výkonu služby. Na výbor byli pozváni i státní zástupci.
Za zmatečné označil jednání výboru Vít Rakušan. „Vedení bezpečnostního výboru je skandální. Jednání je od první minuty zmatečné. Předseda Koten ztratil kontrolu hned poté, co nás přivítal. Není jasné, v jakém režimu jednání probíhá, přesto se citují všemožné materiály. Mluví premiér v demisi Babiš, přitom pan Murín na to ani nemůže reagovat. Celé je to nepřipravené, jsme nuceni jednat pod tlakem, materiály jsme dostali v noci. Celým tím ztrácíme čas,“ řekl Rakušan.
Babišova vláda chce ovládnout bezpečnostní sbory, říká Sobotka
Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi se podle bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně jejich generální inspekce. Sobotka to řekl novinářům při odchodu z dnešního jednání sněmovního bezpečnostního výboru o situaci v Generální inspekci bezpečnostních sborů.
„Ve skutečnosti jde o to, že vláda, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny, vláda, která je v demisi a vláda, v jejímž čele je člověk, který je sám trestně stíhaný, se v tuto chvíli snaží dehonestovat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů a dosáhnout změny ve vedení jedné z důležitých institucí státu,“ prohlásil Sobotka.
Bývalý ministerský předseda soudí, že Babiš začal vést vůči Murínovi diskreditační kampaň, jak o tom mluvil Murín potom, co po něm Babiš chtěl, aby rezignoval. Ředitel inspekce odchod odmítl. „Teď jsme v té fázi ostudy. Tohle je vrtěti psem,“ uvedl Sobotka.
Babiš se rozhodl zprostit Murína výkonu služby i na základě dokumentů státních zástupců, kteří práci inspekce kritizují. „Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu, služební kázni a služebnímu slibu,“ řekl premiér. Zpochybnil i hospodaření inspekce.
Sobotku nařkl Babiš z toho, že Murína kryje, když s ním na základě dokumentu olomouckého vrchního státního zastupitelství nezahájil kázeňské řízení. Sobotka zopakoval, že k zahájení řízení nebyly důvody. Ani po dnešním vystoupení státních zástupců ve výboru by, jak uvedl, tehdejší rozhodnutí nezměnil. Stará záležitost byla podle Sobotky nyní „účelově vytažena“, protože se Babiš podle něho ocitl v argumentační nouzi.