Babiš zprostí ředitele GIBS Murína výkonu služby. „To jsou 50. léta,“ řekla Černochová

Boj o ředitele GIBS

Babiš zprostí ředitele GIBS Murína výkonu služby. „To jsou 50. léta,“ řekla ČernochováAKTUALIZUJEME
Trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš. Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Jednání výboru pro bezpečnost ohledně ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů provázely spory. Na začátku jednání bývalý premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že ho opatření státního zastupitelství neopravňovalo k tomu, aby s Michalem Murínem zahájil kázeňské řízení. Babiš poté prohlásil, že zprostí ředitele Murína neprodleně výkonu služby. Podle Sobotky se snaží Babiš získat moc nad bezpečnostními sbory.

„Ve skutečnosti jde o to, že vláda, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny, vláda, která je v demisi a vláda, v jejímž čele je člověk, který je sám trestně stíhaný, se v tuto chvíli snaží dehonestovat šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů a dosáhnout změny ve vedení jedné z důležitých institucí státu,“ prohlásil Sobotka po jednání výboru.

Babiš na výboru pro bezpečnost označil ředitele Michala Murína za ohrožení demokracie. Bývalý premiér Bohuslav Sobotka se pak pozastavil nad tím, že z ničeho nic takový výrok řekl. „Kdo to bude příště?“ tázal se Sobotka. Babiš pak prohlásil, že Sobotka Murína kryje.

Bohuslav Sobotka poté řekl, že cílem celého zasedání výboru bylo odvést pozornost od toho, že se Babiš snaží ovládnout bezpečnostní výbor. „Premiér vlády, která je v demisi, která nemá důvěru Poslanecké sněmovny, se snaží ovládnout další bezpečnostní sbor, tentokrát GIBS, který je oprávněn k vyšetřování trestné činnosti policistů,“ uvedl. Babiš se podle něj snaží pošpinit Murína a skandalizovat ho, aby svůj tlak nějak odůvodnil.

Bývalý ministerský předseda měl také pochopení pro některé poslance, kteří bezpečnostní výbor opustili poté, co Babiš začal předčítat z dopisu, o němž neměli jistotu, že není tajný. Po předčítaní z dokumentu státních zástupců opustili poslanci Jana Černochová, Vít Rakušan a Pavel Žáček jednání. „Tohle je opravdu nechutné. To jsou 50. léta,“ řekla Jana Černochová.

Poslanec za KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka poté zkritizoval premiéra v demisi Andreje Babiše. „Jestli chce premiér bez důvěry v demisi Babiš zprostit šéfa GIBS služby, pak by to měl PŘEDEM jasně zdůvodnit a přednést to na schůzi Sněmovny!! Nemůže na něj napřed vytvořit nátlak, pak účelově poslat kontrolu z MF, jejíž výsledek neznáme, a chtít ho takto účelově odstranit,“ uvedl na Twitteru Marian Jurečka.

Celou záležitost okomentoval i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Zatímco začíná studentská stávka za dodržování ústavních pravidel, premiér v demisi Andrej Babiš, který předsedá vládě bez důvěry, oznamuje, že vyhodí z funkce šéfa GIBS, který má dohlížet na fungování bezpečnostních složek,“ uvedl Jiří Pospíšil na Twitteru

Sobotka: Jmenoval jsem Murína v souladu se zákonem

Babiš na výboru uvedl, že měl Sobotka s Michalem Murínem zahájit kázeňské řízení. Nyní už je dle Babiše vše promlčené. „Bylo to v mé kompetenci předsedy vlády,“ řekl Bohuslav Sobotka.

„Bývalý pan premiér měl konat a zahájit kázeňské řízení,“ řekl Andrej Babiš. Podle něj je podivné, že bývalý premiér nic neudělal, i když měl v rukou „závažný dokument“, o kterém v posledním týdnu Babiš neustále mluví. Premiér v demisi Andrej Babiš pak zopakoval, že Murín nemá jeho důvěru a nikdy se neměl ředitelem GIBS stát. „Co je v dokumentu, je skandální,“ řekl Babiš.

Bohuslav Sobotka ale svůj postup hájí. Podle něj jmenoval současného ředitele GIBS před třemi lety v souladu se zákonem. Nominaci projednal a doporučil sněmovní bezpečnostní výbor. Podobně postupovala i tehdejší vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL, uvedl Bohuslav Sobotka.

Sněmovní bezpečnostní výbor se začal zabývat situací v Generální inspekci bezpečnostních sborů. Úvod jednání provázel spor kvůli pozvání státních zástupců. To zpochybnila Jana Černochová a Vít Rakušan. „Kdo pozval státní zástupce? Na koho podnět tady budou?“ tázala se Černochová. Koten uvedl, že pozvání žalobců konzultoval s místopředsedou výboru. „Jevilo se nám výhodné státní zástupce přizvat,“ řekl Radek Koten.

Někteří poslanci poukazovali také na to, že premiér v demisi Andrej Babiš a bývalý předseda vlády Bohuslav Sobotka nebyli zbaveni mlčenlivosti, a není tedy v podstatě o čem jednat. Babiš poté řekl, že to není potřeba, protože se nebudou projednávat utajované informace. Bohuslav Sobotka ale chtěl, aby se záležitost s mlčenlivostí po právní stránce vyjasnila.

Babiš se chce ptát na závažné informace

Ředitel GIBS Michal Murín před sněmovním bezpečnostním výborem vystoupil už minulý čtvrtek, aby se vyjádřil ke kritice ze strany Andreje Babiše. Poslanci ani samotný Murín však jednání nekomentovali. „Stanovisko k uvedenému tématu bude možné až po dnešním zasedání, protože zatím nemohu předjímat, který z aktérů k uvedenému vypoví,“ řekl pro deník Echo24 předseda výboru pro bezpečnost Radek Koten.

Kromě Andreje Babiše, Bohuslava Sobotky a Michala Murína před poslanci také vystoupí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Dle Kotena ve středu účast nikdo neodmítl. „Zatím se z uvedených protagonistů zítřejšího výboru pro bezpečnost nikdo neomluvil,“ řekl pro Echo24 Radek Koten.

Trestně stíhaný premiér v demisi Andrej Babiš se chce na výboru zeptat na závažné informace. „Chci se zeptat na velice závažný dokument, který přišel z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který se tu ztratil a náhodou ho našla sekretářka ve svém počítači,“ uvedl Babiš. Jeho předchůdce Bohuslav Sobotka podle něj věc neřešil.

„Věřím, že se výbor bude soustředit na to hlavní, a tím je nevybíravý a nepřijatelný nátlak premiéra v demisi Babiše na ředitele Murína. K odchodu pana Murína, který byl se souhlasem vlády a bezpečnostního výboru jmenován na pětileté funkční období, není žádný věcný, natož zákonný důvod. Premiér v demisi Babiš, který je trestně stíhaný, se svojí snahou vyměnit vedení GIBS, která vyšetřuje trestnou činnost policistů, se znovu ocitá ve velkém střetu zájmů,“ řekl Bohuslav Sobotka pro Echo24.

Kontrola z ministerstva financí

Po Babišově kritice navštívilo ministerstvo financí Generální inspekci bezpečnostních sborů. Údajně na základě řady podnětů a tedy nejen na základě podnětu od premiéra Andreje Babiše. Ve sněmovně to poslancům řekla před mimořádnou schůzí ministryně financí Alena Schillerová. Podněty, které má k dispozici příslušný ministerský odbor, podle svých slov neviděla. Babiš začátkem března řekl, že má o hospodaření GIBS pochybnosti, a proto požádal ministryni, aby její úřad kontrolu zahájil.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který Schillerovou kvůli kontrole ve Sněmovně již interpeloval, jí v reakci řekl, že když obdržela podnět, muselo jí být jasné, že existuje obrovské podezření z konfliktu zájmů. Vysvětlil to tak, že podnět jí podal trestně stíhaný předseda vlády, který podle něj může mít zájem na tom, aby vyměnil ředitele GIBS.

Tlak na odvolání Murína

GIBS v minulém týdnu uvedla, že Babiš v únoru dvakrát při osobním setkání vyzval Murína, aby se vzdal funkce. Prý mu slíbil, že když to udělá, tak se jeho odchod obejde bez skandálu. Murín rezignaci odmítá a chce dál pokračovat ve své práci. Babiš poté začal ředitele inspekce kritizovat veřejně. Uvedl, že v něj nemá důvěru. Murín vede GIBS od prosince 2015, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Babiš chce, aby státní zástupci promluvili o vztahu ke GIBS

Babiš mě vyzval k rezignaci. Prý můžu odejít „bez skandálu“, řekl šéf GIBS

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články