Pražský magistrát zakázal pálení čarodějnic. Kvůli nebezpečí požárů

Pražský magistrát zakázal pálení čarodějnic. Kvůli nebezpečí požárůNOVÉ
Hořící hranice Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Domov

Zákaz pálení Čarodějnic

Echo24

Kvůli suchu a horku se v Praze nesmějí pálit čarodějnice. Zákaz rozdělávání ohně navazuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a platí prakticky pro všechny plochy zeleně v metropoli. Vztahuje se tak i na velké akce, které dnes pořádají například městské části, uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Varování kvůli suchu vydali meteorologové v neděli a platí do odvolání, vedle toho od dnešního dopoledne platí i další výstraha, vyhlášená kvůli silnému větru.

Riziko vzniku požáru se váže prakticky ke všem zeleným plochám. „Vzhledem k tomu, že pořád platí výstraha meteorologů před zvýšeným nebezpečím požáru, i nadále platí zákaz zapalování ohňů na rizikových místech. Ta místa jsou například lesní porosty do vzdálenosti padesáti metrů, parky, lesoparky a zahrady,“ uvedl pro server Echo24 mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zákaz vychází z městského nařízení, které magistrát vyhlašuje v případě výstrah ČHMÚ automaticky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti ani kouřit,“ uvedl Hofman.

Ohně se tak dnes nesmějí zapalovat na většině míst, kde městské části a další pořadatelé každoročně pálení čarodějnic pořádají. Jedna z největších akcí se tradičně koná na Ladronce, mezi další patří například akce v Podolí ve Žlutých lázních, na Hostivařské přehradě, v Centrálním parku na Pankráci nebo na Císařské louce.

Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Požár v Trumpově věžáku si vyžádal jednu oběť. Prezident ve své kanceláři nebyl

Hasiči i obchodní centra budou v protipožárních kontrolách přísnější

Související články