1 Zákaz pálení Čarodějnic

Pražský magistrát zakázal pálení čarodějnic. Kvůli nebezpečí požárů

, NOVÉ

Témata: , ,

Kvůli suchu a horku se v Praze nesmějí pálit čarodějnice. Zákaz rozdělávání ohně navazuje na výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a platí prakticky pro všechny plochy zeleně v metropoli. Vztahuje se tak i na velké akce, které dnes pořádají například městské části, uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Varování kvůli suchu vydali meteorologové v neděli a platí do odvolání, vedle toho od dnešního dopoledne platí i další výstraha, vyhlášená kvůli silnému větru.

Riziko vzniku požáru se váže prakticky ke všem zeleným plochám. „Vzhledem k tomu, že pořád platí výstraha meteorologů před zvýšeným nebezpečím požáru, i nadále platí zákaz zapalování ohňů na rizikových místech. Ta místa jsou například lesní porosty do vzdálenosti padesáti metrů, parky, lesoparky a zahrady,“ uvedl pro server Echo24 mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zákaz vychází z městského nařízení, které magistrát vyhlašuje v případě výstrah ČHMÚ automaticky. „Pokud se akce nachází v místě, které specifikuje nařízení, tak se tam smí konat podle programu, ale nesmí být zapálený oheň a nesmí se v této oblasti ani kouřit,“ uvedl Hofman.

Ohně se tak dnes nesmějí zapalovat na většině míst, kde městské části a další pořadatelé každoročně pálení čarodějnic pořádají. Jedna z největších akcí se tradičně koná na Ladronce, mezi další patří například akce v Podolí ve Žlutých lázních, na Hostivařské přehradě, v Centrálním parku na Pankráci nebo na Císařské louce.

Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Požár v Trumpově věžáku si vyžádal jednu oběť. Prezident ve své kanceláři nebyl

Hasiči i obchodní centra budou v protipožárních kontrolách přísnější

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.