1 Vládní zmocněnec pro sport

Hnilička má novou práci. Neví ale, kolik bude brát a zda bude mít úředníky

NOVÉ

Témata: , , ,

Vymyslet novou funkci, jmenovat do ní svého poslance a až poté řešit detaily. I tak vypadá praxe vlády hnutí ANO v demisi. Kabinet minulý týden jmenoval hokejovou legendu a poslance Milana Hniličku vládním zmocněncem pro sport. Jenže ani samotné ministerstvo školství, pod něhož bude Hnilička spadat a jemuž bude radit, neví, zda bude mít nějaký tým a jaké bude jeho platové ohodnocení.

Olympijský vítěz z Nagana Hnilička by se měl funkce oficiálně ujmout začátkem března. Vláda jej ale jmenovala už 31. ledna. Hnilička by se měl starat o strategii sportu a jeho financování. „Protože vládní zmocněnec pro sport byl jmenován teprve nedávno, platové zařazení a další náležitosti spojené s jeho prací se budou řešit v následujících týdnech,“ uvedl pro Echo24 resort školství.

Aniž ministerstvo ví, zda bude mít Hnilička nějaké spolupracovníky, vyjmenovává náplň jeho práce. Podle resortu se bude Hnilička podílet na tvorbě programů na podporu sportu a tělovýchovy a zpracování plánu státní politiky v oblasti sportu. Má koordinovat činnosti rezortních sportovních center a být konzultačním místem ve věcech vydávání antidopingového programu, popsalo náplň práce bývalého hokejového gólmana ministerstvo.

Server Echo24 oslovil i Milana Hniličku a na detaily jeho nové práce se ptal. Nezvedl ale telefon a neodepsal na SMS. Hnilička v pátek spolu s premiérem v demisi Andrejem Babišem navštívil Olympijský festival v Brně. „Vyzývám rodiče, aby sem děti vzali a mohli si okusit olympijskou atmosféru, zkusit si sportovat a také u velké obrazovky fandit českým sportovcům. Sport lidi spojuje,“ uvedl při zahájení bývalý hokejový brankář. Později Babiš s Hniličkou otevřeli i ostravskou část festivalu. Hnilička jede z pozice generálního manažera hokejové reprezentace i do Jižní Koreje na zimní olympiádu.

S vytvořením pozice vládního zmocněnce pro sport, jenž bude podřízený předsedovi vlády, počítá programové prohlášení menšinové vlády v demisi Andreje Babiše (ANO).

‚Rezignuji na post generálního manažera hokejového týmu‘

Hnilička hodlá na roli generálního manažera hokejového týmu po olympiádě rezignovat, oznámil na konci ledna. „Jsem připraven po olympiádě rezignovat. Tento statut by měl mít účinnost od 1. března. Aby nedocházelo ke střetu zájmů, budu na tuto funkci rezignovat, abych byl co nejvíc nestranný,“ uvedl Hnilička.

Ministr školství v demisi Robert Plaga (za ANO) uvítal, že sport bude na úrovni vlády řešen intenzivněji než dosud. „Mým cílem je nyní ve spolupráci s vládním zmocněncem stabilizovat financování sportu a poté začít připravovat vznik agentury pro sport,“ řekl Plaga. Zmocněnce bude materiálně zajišťovat ministerstvo, i když podle něj bude odpovídat vládě a předkládat jí výroční zprávy.

Dosavadní působení Hniličky ve službách Českého svazu ledního hokeje ocenil prezident svazu Tomáš Král. „Odvedl u nás spoustu práce. Mrzí mě, že ho ztrácíme, jsem však přesvědčen, že vzhledem ke zkušenostem, které získal, odborným znalostem a pracovnímu nasazení bude pro český sport na novém působišti velkým přínosem,“ uvedl Král v tiskové zprávě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále:

Vláda jmenovala bývalého hokejistu Hniličku zmocněncem pro sport

Jágr, Hašek a zlatá parta z Nagana slavili 20. výročí. Podívejte se