VIDEO: Z dívek jsou muslimky, ze sv. Víta mešita. Rath ve spotu varuje před islámem

Bizarní volební spot

VIDEO: Z dívek jsou muslimky, ze sv. Víta mešita. Rath ve spotu varuje před islámemNOVÉ 1
Domov

vt Echo24

Bizarním volebním spotem se před volbami do Evropského parlamentu prezentuje mimoparlamentní strana Česká suverenita. V něm se malé dívky v blízkosti Pražského hradu mění na ženy v burkách a věže katedrály sv. Víta na mešity. Do toho všeho pak varuje před islámem i někdejší ministr a hejtman za ČSSD David Rath a další představitelé strany. Video si můžete pustit níže.

Bývalý šéf resortu zdravotnictví, poslanec a hejtman David Rath, který je nepravomocně odsouzen za korupci, je lídrem kandidátky České suverenity pro volby do Evropského parlamentu. Dvojkou je bývalý poslanec za Věci veřejné a ČSSD Stanislav Huml, na třetím místě kandidátky je předsedkyně České suverenity a dřívější poslankyně za ČSSD Jana Volfová.

Všichni tři zmínění se objevili ve volebním spotu, který byl dnes zveřejněn na facebookové stránce České suverenity. Na začátku videa skáče malá dívka společně se svými dvěma kamarádkami přes švihadlo, ovšem po střihu, znázorňujícím posun o deset let dál, jsou všechny tři zahaleny do černého muslimského oděvu. Věže katedrály sv. Víta, které společně s Pražským hradem tvořily pozadí videa, se přeměnily na minarety mešity. Vše doprovází dramatická hudba.

Následně na scénu přichází samotný Rath, který začne vysvětlovat, proč bojuje proti islámu. „Opravdu chcete takovou budoucnost pro svoje děti a vnoučata? My rozhodně ne. Nechat lidi zotročit islámem – s tím my bojujeme,“ říká ve videu někdejší ministr. „Toto není řešení,“ dodává Huml po střihu a odkládá mimo záběr zbraň, nejspíše repliku útočné pušky. Video se poté vrátí před Pražský hrad, kde se už kromě dalších lidí a děti ukazuje i Volfová s bílou růží v ruce. „Volte šťastnou, svobodnou a především bezpečnou budoucnost pro svoje děti a vnuky,“ uzavírá volební spot.

Video na sociálních sítích k sobotnímu odpoledni zhlédlo přes 22 tisíc lidí, ve většině případů ale sklízí spíše posměšné reakce. „Jsme zvědaví, jestli zase obdržíme trestní oznámení jako za naše poslední dva spoty. Tentokrát už si televize zvykla a nedělala problémy s převzetím,“ píše strana ve facebookovém příspěvku.

Nejde o první volební spot, který se točí kolem islámu a problematiky s muslimy. V roce 2017 kvůli videu, v němž skupina lidí převlečených za muslimy podkopla nohy babičce s chodítkem, na sebe navzájem podávaly trestní oznámení hnutí Blok proti islamizaci a Česká televize. Veřejnoprávní médium si stěžovalo na xenofobní obsah spotu, ze zákona ho ale muselo vysílat dále. Hnutí zase vadilo, že televize omezila počet politických stran zastoupených v závěrečné předvolební debatě.

Evropské volby se uskuteční 24. a 25. května. V roce 2014 je vyhrálo hnutí ANO, které získalo stejně jako TOP 09 a ČSSD čtyři europoslance. Po třech zástupcích v Evropském parlamentu mají KSČM a KDU-ČSL, dva ODS a jednoho Svobodní. Volby provázela rekordně nízká účast 18,2 procenta hlasujících. Voliči budou letos rozhodovat o 21 českých europoslancích.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V průvodu za konopí nechyběl Pirát Bartoš. Policie rozdala desítky pokut za drogy

Segedín, sekaná, španělský ptáček… Okamura oznamuje, co měl k obědu