Nejrychlejší 5G síť je dostupná běžným uživatelům. Zatím ve Finsku

rychlejší sítě

Nejrychlejší 5G síť je dostupná běžným uživatelům. Zatím ve FinskuNOVÉ 1
Svět

pk Echo24

Finská telekomunikační společnost Elisa zahájila komerční provoz 5G sítě. Je prvním provozovatelem na světě, který dosud nejrychlejší způsob pro přenos dat nabízí široké veřejnosti, služby jsou zatím dostupné ve třetím největším městě Tampere. Technologie je testována i v České republice, zákazníkům by měla být k dispozici v první polovině roku 2019. 

Superrychlou telekomunikační síť mají prozatím k dispozici obyvatelé města Tampere, u operátora si mohou vybrat ze dvou balíčků služeb. Přesto, že zatím na trhu nejsou dostupné telefony, které by měly zabudovanou podporu nového typu sítě, podle operátora je možné síť používat na některých typech telefonů značek Huawei a Sony. Síť je na těchto telefonech schopná dosáhnout rychlosti až 600 Mbit/s. To je dvakrát více, než mají k dispozici uživatelé prémiového 4G účtu operátora.

Síť jako první vyzkoušeli představitelé Finska a sousedního Estonska. Finská ministryně dopravy a telekomunikací Anne Bernerová se spojila s estonskou ministryní pro ekonomické záležitosti a infrastrukturu Kadri Simsonovou. Bernerová uvedla, že se Finsko chce stát jednou ze zemí, která bude udávat směr ve vývoji telekomunikačních technologií. Země tak chce navázat na více než desetileté období z přelomu tisíciletí, kdy trhu s telefony zcela dominovala finská Nokia.  

Podle firmy Elisa je nová technologie přelomová v rychlosti a spolehlivosti přenosu dat. „Po zavedení 5G sítě bude běžné, že budete on-line sledovat jakýkoliv fotbalový zápas ve špičkovém rozlišení a bez přerušení, nezávisle na tom, jaké zařízení použijete,“ uvedl ředitel Elisy Veli-Matti Mattila.

V České republice stejnou technologii před pár dny oficiálně představila společnost Vodafone. Její provoz je však nyní realizován pouze v rámci testování, na zavedení si zákazníci počkají nejméně do příštího roku, kdy v České republice dojde v rámci aukce Českého telekomunikačního úřadu k dražbě potřebných kmitočtů. 

Podobně dlouho má trvat i zavedení sítě v rámci celého Finska. První licence plánuje finské ministerstvo udělit během podzimu. V roce 2019 by se také na evropském trhu měly být dostupné první mobilní telefony, které 5G přímo síť podporují. 

V květnu s představením stejné technologie přišel katarský operátor Ooredoo. Společnost ve svém prohlášení uvedla, že začne 5G připojení nabízet. Zatím však není jasné, kdy ke spuštění služby dojde. 

5G síť je nejrychlejší existující mobilní síť, dosahuje až desetinásobné rychlosti oproti v současnosti využívané LTE síti, může tedy dosáhnout rychlosti až 2 Gbit/s. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Gang vykrádal archeologická naleziště v Itálii. Policie našla 25 tisíc předmětů