České reakce na Čaputovou: Zeman jí poblahopřál, těší se na setkání v Česku

prezidentské volby na slovensku

České reakce na Čaputovou: Zeman jí poblahopřál, těší se na setkání v ČeskuAKTUALIZOVÁNO
Domov

Echo24

Prezident Miloš Zeman poblahopřál Zuzaně Čaputové k vítězství ve volbách a těší se na setkání v Česku. Věří, že česko-slovenské vztahy a spolupráce visegrádské skupiny zůstanou nadstandardní. Na twitteru to dnes ráno uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše na twitteru Čaputová vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Podle ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) Slováci jejím zvolením jednoznačně potvrdili proevropskou orientaci země a zájem na co nejlepších vztazích se svými sousedy.

Čaputová po zvolení dala najevo, že chce dodržet tradici a že její první zahraniční cesta coby nové hlavy státu povede do České republiky. „Českou republiku vnímám jako bratrský národ. Prezidenta (Miloše) Zemana respektuji jako legitimně zvoleného prezidenta,“ řekla Čaputová na novinářský dotaz. Zeman minulý týden přijal jejího soupeře Maroše Šefčoviče a popřál mu úspěch v prezidentských volbách.

K prezidentské volbě se vyjádřil i premiér Andrej Babiš. „Gratuluju Zuzaně Čaputové k vítězství. Vedla férovou kampaň a zůstala sama sebou. Ať se jí daří spojovat všechny lidi v nám nejbližší zemi, na Slovensku,“ napsal Babiš na twitteru. Ocenil zároveň, že její soupeř Maroš Šefčovič přijal prohru korektně. „Přeju mu úspěšné působení v Evropské komisi a těším se na další spolupráci,“ dodal český premiér, který je rodákem z Bratislavy.

Rozhovor ČT se Zuzanou Čaputovou po zvolení.

„Srdečně gratuluji paní Zuzaně Čaputové ke zvolení do funkce prezidentky Slovenské republiky,“ napsal v noci ministr Petříček na twitteru. Čaputové k vítězství v prezidentských volbách pogratuloval také předseda ODS Petr Fiala. „Přeji jí, aby dokázala naplnit velké naděje, které do ní voliči na Slovensku vložili,“ dodal.

Blahopřání na twitteru připojil i nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Češi a Slováci si podle něj i nadále zůstanou blízcí. Bývalý místopředseda lidovců Marian Jurečka v gratulaci vyjádřil i velkou radost.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je zvolení Čaputové dobrou zprávou pro ČR. „Věřím, že přátelské vztahy mezi našimi zeměmi budou pokračovat. Paní Čaputové k vítězství gratuluji a doufám, že se i my brzy dočkáme slušného prezidenta, který hledí vpřed a není zatížen minulostí.“ napsal Pospíšil na twitteru.

Právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová bude první ženou v čele slovenského státu. Podle předběžných výsledků vyhrála sobotní druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku nad místopředsedou Evropské komise Šefčovičem v poměru 58,40 ku 41,59 procenta hlasů. Konečné oficiální výsledky budou vyhlášeny dnes v poledne.

Čtěte také: Zuzana Čaputová vyhrála. Bude první ženou v čele Slovenska

Reakce ze Slovenska: Slovenská média jásají nad zvolením prezidentky Čaputové

Komentář Echo24: A že vyhrála Zuzka? Boha jeho!