Zuzana Čaputová vyhrála. Bude první ženou v čele Slovenska
VOLBY PREZIDENTA
Právnička Zuzana Čaputová se stane první ženou ve funkci hlavy slovenského státu. Po sečtení téměř všech odevzdaných hlasů je jasné, že porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Ten už před půlnocí přiznal porážku v rozhodujícím kole voleb slovenského prezidenta. Čaputová získala 58 % hlasů voličů, Šefčovič 42 %.
„Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší,“ řekl Šefčovič novinářům.
Vzápětí měla svůj projev na tiskové konferenci i Čaputová. „Slovensko chce tuto změnu, že se dá jít do voleb s pokorou, slušností a bez osočování. Mysleli jsme si, že slušnost v politice je naše slabost,“ řekla.
Budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vybídla ke spolupráci všech bez ohledu na osobní zájmy. Slušnost v politice může být naše síla, řekla novinářům pětačtyřicetiletá právnička, která chce dodržet tradici, že první zahraniční cesta nového slovenského prezidenta vede do České republiky.
Proevropsky orientovaná Čaputová uspěla v prezidentských volbách s nekonfrontační kampaní, na katolickém Slovensku se netajila ani svými liberálními názory na možnost adopcí dětí homosexuální páry.
„Hledejme, co nás spojuje. Povyšme spolupráci nad osobními zájmy,“ uvedla Čaputová v prvním projevu. Čaputová poděkovala voličům nejen ve slovenštině, ale i v jazycích národnostních menšin včetně češtiny.
23:42 Šefčovič uznal porážku
Maroš Šefčovič už uznal porážku ve volbách a gratuloval Zuzaně Čaputové. Oznámil to na tiskové konferenci. „Přeji paní prezidentce i Slovensku to nejlepší. Vždy budu pracovat pro Slovensko, vždy budu přát Slovensku to nejlepší,“ řekl Šefčovič novinářům.
23:25 Čaputová míří k vítězství
Právnička Zuzana Čaputová podle předběžných výsledků z téměř dvou pětin volebních okrsků jasně vede v dnešním druhém kole prezidentských voleb na Slovensku před svým soupeřem, místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem v poměru 57,91 ku 42,08 procentům hlasů. Uvedl to slovenský statistický úřad na svém webu o výsledcích prezidentských voleb.
23:09 Čaputová si věří
„Netřeba se bát, bude to dobré,“ napsala Čaputová na facebooku po zveřejnění prvních výsledků.
22:55 Čaputová drží náskok
Při necelých 14% sečtených okrsků má Zuzana Čaputová přes 57 % hlasů.
22:45 Je sečteno 5 % hlasů
Po sečtení prvních 5 % hlasů vede Čaputová. Zatím získala zhruba 57 % hlasů
22:38 První výsledky mluví pro Čaputovou
Po sečtení prvních okrsků (méně než jednoho procenta z celku) vede zatím Čaputová nad Šefčovičem v poměru 60:40. Jde však o teprve první čísla
22:14 Průzkumy favorizují zvolení Čaputové prezidentkou Slovenska
Krátce před dnešním rozhodujícím kolem přímé volby slovenského prezidenta se větší podpoře u veřejnosti těšila právnička Zuzana Čaputová než její soupeř eurokomisař Maroš Šefčovič. Výsledky průzkumů agentur Focus a Median SK se ale liší.
V průzkumu agentury Focus, která sbírala data ve čtvrtek a v pátek pro televizi Markíza, Čaputovou podporovalo 55,2 procenta dotázaných, místopředsedu Evropské komise Šefčoviče zbylých 44,80 procenta. Agentura Median SK v průzkumu pro veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska dává Čaputové 60,5 procenta a Šefčovičovi 39,5 procenta. Výsledky anket zveřejnily televize po skončení dnešního druhého kola voleb hlavy státu.
22:00 Volební místnosti na Slovensku se uzavřely
Následuje sčítání hlasů. Podle průzkumu agentury Median by volby měla vyhrát Zuzana Čaputová.
16:40 Favoritka Čaputová se za vítěze předem nepovažuje
Favoritka slovenských prezidentských voleb Zuzana Čaputová očekává těsnější výsledek rozhodujícího kola přímé volby než prvního kola hlasování, které před dvěma týdny s výrazným náskokem vyhrála. Pětačtyřicetiletá právnička Čaputová se předem za vítěze nepovažuje. Do druhého kola voleb hlavy státu postoupila s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem. „Protože jsme už jen dva kandidáti, tak poměr hlasů se rozděluje mezi dva. Očekávám spíše těsnější výsledek, uvidíme v čí prospěch. Jsem zvědavá na výsledek, doufejme, že to bude dobré,“ řekla Čaputová poté, co odvolila
14:00 První volební okrsek doufá ve větší účast, minule přišlo 1,23 procenta
Volební okrsek číslo 1 v obci Markušovce si v prvním kole prezidentských voleb odnesl nelichotivé prvenství.. K volebním urnám tam přišlo 13 voličů, z toho se takřka polovina skládal z čolenů volební komise. Účast 1,23 procenta byla nejnižší v regioně. Představitelé obce doufají, že druhé kolo bude silnější.
12:15 Volili i Pellegrini či sám Ševčovič
Kandidát Maroš Šefčovič odvolil dopoledne v základní škole Alexandra Dubčeka v Bratislavě. Zuzana Čaputová už dříve avizovala, že volební místnost navštíví až odpoledne. Svůj hlas odevzdal už také slovenský premiér Peter Pellegrini.
11:45 Kiska už odvolil, vyzývá Slováky, aby šli k urnám
Andrej Kiska, který tráví v úřadu slovenské hlavy státu poslední dny, odvolil v sobotu dopoledne. Na sociálních sítích vyzval Slováky, aby si našli čas a dorazili do volebních místností, protože země podle něj potřebuje politiky, kteří budou bojovat za slušné Slovensko. „Budoucí prezident anebo prezidentka potřebuje silný mandát. Čím větší podporu od lidí dostane, tým silnější bude závazek vykonávat funkci zodpovědně, spravedlivě, s úctou a pokorou,“ napsal na Facebooku.
11:25 Rozhodne volební účast, míní Ševčovič
Výsledek rozhodujícího kola bude záviset na volební účasti. Novinářům to řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který do druhého kola přímých voleb hlavy státu postoupil spolu právničkou Zuzanou Čaputovou. „Bude to záležet od toho, jaká bude volební účast. Apeluji na to, aby účast byla co nejvyšší,“ nechal se slyšet Šefčovič. V prvním kole přitom za Čaputovou zaostal přibližně o 20 procent.
08:00 Kampaň se bez kontroverzí neobešla
Kampaň před druhým kolem byla méně vyhrocená než před volbou hlavy státu v roce 2014, ale vypjaté momenty se našly. Šefčovič, který kandiduje s podporou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, v televizních duelech například zpochybňoval koncipientskou praxi soupeřky. Čaputová v reakci tvrdila, že při přípravě na povolání advokátky zákony neporušila.
07:00 Čaputová, nebo Ševčovič?
Slováci od sedmi hodin rozhodují o tom, zda novým prezidentem země bude právnička Zuzana Čaputová nebo místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Favoritkou je pětačtyřicetiletá Čaputová, která první kolo voleb přesvědčivě vyhrála. Volební místnosti se zavřou dvě hodiny před půlnocí, následně začne dílčí výsledky hlasování zveřejňovat statistický úřad. Výsledky volby by měly být známy v noci na neděli.
SOBOTA 30. BŘEZNA 2019
Čaputová nemá zkušenosti s vysokou politikou. Minulý týden se vzdala funkce místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko, do které vstoupila na konci roku 2017. V prezidentské kampani ji podporoval i úřadující prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června a který se o znovuzvolení neucházel.
Srozumitelnost, věrohodnost a nekonfliktní postoje – to jsou hlavní trumfy, které dnes vynesly Zuzanu Čaputovou (45), donedávna veřejnosti téměř neznámou, až do úřadu prezidenta Slovenské republiky. Slovákům, unaveným z politiky, plné konfrontací, korupce a zneužívání moci, nabízí tato právnička a občanská aktivistka jiný přístup.
- Čaputová dokáže podle odborníků hovořit i o těžkých tématech srozumitelným způsobem, vyjádřit svůj názor a přitom neodsoudit ty, kteří mají názor odlišný: „Vyzařuje z ní zájem o věc, který přesně vystihuje pojem klidná síla. Tím je pro lidi uvěřitelná,“ uvedl Juraj Šeliga, spoluorganizátor protestů Za slušné Slovensko.
- Podle místopředsedy strany Progresivní Slovensko Martina Šimečky je Čaputová „ztělesněním nové generace politických lídrů nezatížených spory a konflikty minulosti.“
- Rozhodné vítězství zaznamenala už v prvním kole voleb, kdy získala 40,6 procenta hlasů oproti 18,7 procenta svého soupeře Maroše Šefčoviče.
- Značný nárůst popularity zaznamenala Čaputová už před prvním kolem voleb, což byl i důvod, proč se v její prospěch vzdal kandidatury Robert Mistrík.
- Před volbami vedla Čaputová nekonfrontační kampaň. „Celý svůj život jsem se věnovala pomoci slabším. Vždy šlo o nerovný boj. Na Slovensko je třeba vrátit víru ve spravedlnost,“ tvrdí například. Kampaň si odpracovala sama s pomocí dobrovolníků.
- Dlouholetá kauza skládky v Pezinku, proti které Čaputová bojovala, ji postavila proti mocným lidem vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a proti podnikatelům, jako je například Marián Kočner: „Byl to těžký příběh, který trval 14 let, prošli jsme si všeličím, obavami, strachem, ale nakonec jsme zvítězili,“ uvedla v médiích.
- Proti haldě odpadu v Pezinku protestovali lidé nejen na místě, ale také před slovenským Úřadem vlády, kauzou se později zabývaly nejvyšší soudní instance na Slovensku i v Evropské unii. Podle Čaputové tento případ přinesl zpřesnění pravidel v celé EU. Právnička se svým týmem ve sporu nakonec zvítězila, za což později získala takzvanou Goldmanovu cenu, někdy nazývanou Nobelova cena v oblasti ochrany životního prostředí.
- Čaputová rovněž léta spolupracovala s neziskovou organizací Via Iuris, usilující o zrušení amnestií z období vlády premiéra Vladimíra Mečiara z 90. let, které mimo jiné omilostnily lidi stíhané kvůli únosu syna slovenského prezidenta Michala Kováče. Společně s organizací přinesla Čaputová do parlamentu předloni petici s podpisy 76.000 Slováků žádající zrušení amnestií. Národní rada tak po dvou týdnech učinila.
- Občanské sdružení Via Iuris podporovala i nadace Open Society Foundation amerického finančníka maďarského původu George Sorose, a americké velvyslanectví na Slovensku. Toho nyní využívají odpůrci Čaputové a označují ji za osobu „placenou zvenčí“, která podporuje migraci a propaguje liberální cíle na úkor tradičních hodnot.
- Soupeř Čaputové Šefčovič ji kritizoval za výroky ohledně případného udělení milosti současnému prezidentovi Andreji Kiskovi, pokud by byl prezident po skončení v úřadu kvůli daňové kauze své rodinné firmy odsouzen. Kiska Čaputovou podporoval v kampani a Čaputová na otázku k případnému udělení milosti uvedla: „Žádný politik by nebyl nikdy zvýhodněný tím, že je v politice nebo byl v politice při udělování milostí. Při každé žádosti o milost bych postupovala stejně, jako při každém jiném občanovi, tedy musely by tam být důvody k tomu, aby se vůbec o udělení milosti dalo uvažovat.“
- Čaputová dále mimo jiné souhlasí s adopcí dětí homosexuálními páry a s migračním paktem. Coby rozvedená matka dvou dcer žije s přítelem, fotografem a hudebníkem Petrem Konečným, o němž prohlásila, že jí byl během kampaně velkou oporou.
- Rodným příjmením Strapáková se narodila 21. června 1973 v Bratislavě, po studiích práv na místní Komenského univerzitě působila v neziskovém sektoru, věnovala se veřejné správě a problematice týraných a zneužívaných dětí.
- V rámci advokacie se Čaputová zabývá problematikou životního prostředí. Je členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW a má vlastní advokátní kancelář. V prosinci 2017 oznámila vstup do vznikající politické strany Progresivní Slovensko, v lednu 2018 ji zvolili místopředsedkyní, funkce se vzdala po prvním kole prezidentských voleb.