Sovětští okupanti z roku 1968 mají dostat status veteránů. Češi i Slováci se bouří
Legitimizace okupace 1968?
Ruští vojáci, kteří se zúčastnili vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, by se mohli dočkat uznání za veterány. S tímto statusem by získali různé sociální výhody či více peněz od státu. S návrhem zákona přichází ruský komunistický poslanec Jurij Sinělščikov. Problematické je ovšem odůvodnění onoho návrhu, protože Rusko by schválením návrhu legitimizovalo vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Odmítavě se k návrhu staví české ministerstvo zahraničí.
„Ministerstvo zahraničních věcí na jedné straně respektuje, že otázky sociální politiky jsou vnitřní záležitostí každé země, na straně druhé je však vážně znepokojeno odůvodněním návrhu novely zákona ‚plněním úkolů při potlačení pokusu o státní převrat a při zabezpečení stabilizace situace v ČSSR po dobu rozsáhlé vojensko-strategické operace vojsky členských států Varšavské smlouvy od 21. srpna do listopadu 1968‘,“ stojí v prohlášení českého ministerstva zahraničí.
Ve své zprávě ministerstvo také upozorňuje, že Česko má s Ruskem podepsanou Smlouvu o přátelských vztazích a spolupráci, podle níž měly obě země „skoncovat s totalitní minulostí, spojenou s nepřístupným použitím síly proti Československu v roce 1968 a s dalším neospravedlnitelným setrváním sovětských vojsk na československém území“. Šéf tohoto resortu, Tomáš Petříček (ČSSD), na svém twitterovém účtu dodal, že Československo bylo okupováno v rozporu s mezinárodním právem a proti vůli většiny obyvatel.
Československo bylo v srpnu 1968 okupováno SSSR a většinou států Varšavské smlouvy v příkrém rozporu s mezinárodním právem a proti vůli tehdejších zákonných představitelů státu i naprosté většiny jeho občanů. Více k návrhu ruského zákona o veteránech. → https://t.co/MEuIAtbOmU
— Tomáš Petříček (@TPetricek) 3. června 2019
Podobně negativně se vyjádřili i další poslanci. „Dá se pochopit,že komunisté mají potřebu dělat z okupantů veterány a hrdiny. Jen ať jim v Rusku zvyšují důchody, to je jejich věc. Schvalovat ale okupaci Československa, to je úplně jiné kafe,“ napsal na Twitter předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Odmítavě se zde vyjádřil i poslanec Pirátů Jan Lipavský, který návrh zlegitimizování vpádu vojsk Varšavské smlouvy považuje za „nechutnost“.
Ruská Duma chce prohlásit použití síly proti Československu v roce 1968 za "oprávněné". Z České strany musí příjt jasné a hlasité odmítnutí této nechutnosti. Budu požadovat jednání zahraničního výboru @snemovna.@ZaoralekL @TPetricek, @AndrejBabis #nejsmePutinovaKolonie.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) 2. června 2019
Návrhu se nevěří
Návrh zákona prezentoval ruský komunistický poslanec Jurij Petrovič Sinělščikov, který se vpádu sovětských vojsk a jejich spojenců do Československa sám zúčastnil. Nyní by jej měl předat parlamentu k projednání. Stejný návrh se komunistický poslanec snažil prosadit již dříve. Před třemi roky však neuspěl a příliš se nevěří tomu, že by se tak stalo nyní.
Návrh přesto vyvolal odmítavou reakci nejen od českého ministerstva zahraničí a českých politiků. Stejně tak se ohradili i slovenští politici a to jen několik dní před návštěvou premiéra Petera Pellegriniho v Rusku. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák Deníku Sme řekl, že je připraven otázku o znění návrhu před Rusy otevřít a stejně tak i Pellegrini. Odmítavě se k návrhu staví i budoucí prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. "Ta myšlenka nějakým způsobem legitimizovat invazi ruských vojsk mi přijde absolutně nepřípustná," řekla Čaputová pro televizi Markíza.