Praha zveřejnila Metropolitní plán. Proč magistrát neukázal i variantu A?

Jak se bude stavět v Praze

Praha zveřejnila Metropolitní plán. Proč magistrát neukázal i variantu A?NOVÉ
Výřez z Metropolitního plánu. Foto:

FOTO: IPR

1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Praha zveřejnila nejnovější verzi návrhu Metropolitního plánu – dokumentu, který by měl od roku 2023 určovat veškerou výstavbu v hlavním městě. Institut plánování a rozvoje (IPR), který plán připravuje, připravil dvě varianty plánu. Varianta A počítá s tím, že by v příštím roce mělo dojít ke změnám v dokumentu nadřazeném plánu, a reaguje na aktuální tendence v rozvoji města. Varianta B s žádnou změnou nepočítá a podle IPR je horší. Magistrát ale nechal zveřejnit právě jen druhou variantu. Tu „lepší“ totiž nechce.

„IPR na pokyn můj a paní primátorky dnes (v pondělí – pozn. red.) zveřejnil verzi, která jako jediná odpovídá dnes platnému stavebnímu zákonu a respektuje jak doporučení expertní skupiny z léta minulého roku, tak doporučení komise rady pro dokončení metropolitního plánu,“ uvedla pro server Echo24 náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice). Ta podle svých slov o zveřejnění různých variant neví.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Ještě v sobotu ale bylo možné na webu IPR dohledat dvě varianty Metropolitního plánu. Stejně tak prezentoval dvě varianty ještě v polovině října architekt IPR Jaromír Hainc na konferenci, kterou pořádalo Stavební fórum a která se věnovala mimo jiné výstavbě v Praze. Tam dokonce variantu B v prezentaci označil přívlastkem „blbá“. Varianta B se totiž řídí Zásadami územního rozvoje (ZÚR), které jsou Metropolitnímu plánu nadřazené.

IPR by je ale rád pozměnil, aby lépe reagovaly na aktuální podmínky, a v souladu s tím pracoval s variantou A. Změnu ZÚR umožní nový stavební zákon, který bude platit od začátku příštího roku, tedy přibližně za měsíc. I Kolínská připouští, že ze zákona k aktualizaci ZÚR dojde. „Další aktualizace se podle stavebního zákona má započít do čtyř let od schválení předchozí obecné aktualizace, tzn. do září 2018,“ uvedla.

„Chtěli jsme být připraveni na oba možné scénáře, tedy pokračování se současnými ZÚR i s aktualizovanými ZÚR. Proto jsme zpracovali dvě varianty plánu – variantu A pro případ, že se ZÚR bude aktualizovat, a varianta B pro případ, že plán bude muset být v souladu se současným právním stavem. My jako zpracovatel bychom byli rádi, pokud by se uplatnila varianta A, umožňuje lépe řešit např. otázku Územního systému ekologické stability (ÚSES),“ vysvětlil pro server Echo24 tiskový mluvčí IPR Marek Vácha, proč IPR udělal více variant.

Může varianta B znamenat zdržení?

Když v pondělí primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a Kolínská oznamovaly, že IPR nový územní plán zveřejnil, o dvou variantách nepadlo ani slovo. Podle Kolínské si totiž město více variant neobjednalo. „Institut plánování a rozvoje nedostal od rady hlavního města ani zastupitelstva pokyn k přípravě varianty, která by se od platných ZÚR odchylovala,“ uvedla Kolínská. Podle ní i Komise pro dohled nad přípravou plánu preferuje návrh, který je „v souladu s aktuálně platnými zásadami územního rozvoje.

Legislativní proces by se ale mohl protáhnout, pokud se bude dál pracovat s variantou B a v průběhu příštího roku přitom došlo ke změně ZÚR. Což je možné. Pokud by se tedy pracovalo s návrhem, který má již zapracované aktualizované ZÚR, dalo by se průtahům předejít. To si myslí i bývalý ředitel IPR Petr Hlaváček.

„Ty zásady už jsou totiž připravené. Oba dokumenty musí být v souladu, lidé mezi nimi ale obvykle nerozlišují. Budou proto k nim posílat připomínky po částech a celý proces se tím zbrzdí. A ve výsledku to kvůli nedostatku bytů a vysokým nájmům nejvíc dopadne na ty nejchudší,“ uvedl Hlaváček pro Pražský deník.

Plán nyní prochází procesem SEA, ve kterém se posuzují dopady na životní prostředí a sociální a ekonomický rozvoj. Až SEA doběhne, plán půjde do připomínkového řízení – vyjádřit se k němu budou moci městské části, vlastníci pozemků i občané.

Kolem nového územního plánu v minulosti panovaly spory, kvůli kterým skončil v čele IPR Petr Hlaváček a dočasně také hlavní autor plánu architekt Roman Koucký se svým týmem. Město chtělo nejdříve plán dát dopracovat někomu jinému, nakonec se ale Koucký s týmem na IPR vrátil. Praha a další velká města měla původně mít nový plán do roku 2020, poslanci nakonec lhůtu prodloužili o tři roky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Byrokracie protahuje stavbu bytu v Praze na deset let. Nájmy kvůli tomu rostou

Prohra Zelených. IPR ve staronových kolejích, Krnáčová to vítá

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články