Boj s Babišem. ODS chystá ideovou konferenci a připravuje reformní kroky

Boj s Babišem. ODS chystá ideovou konferenci a připravuje reformní krokyNOVÉ
Domov

Reformní kroky ODS

Ladislav Šustr

Druhá nejsilnější strana v Poslanecké sněmovně se chystá na další působení v roli opozice. Občanská demokratická strana připravuje podobně jako hnutí ANO ideovou konferenci, která má pomoci určit budoucí politický směr. Zároveň ODS uvádí několik reformních kroků, které mají mít „ambici vrátit Českou republiku mezi světovou špičku“.

Opoziční strana ODS bojuje v posledních týdnech s hnutím Andeje Babiše, které se po své ideové konferenci snaží získat zpět přízeň podnikatelů. Ministryně financí Alena Schillerová pro nejmenší živnotníky připravila ulehčení v podobě paušální daně a osvobození od dalších poplatků. To samé však navrhovala ODS - spolu se zrušením superhrubé mzdy, zrušení solidární přirážky k DPH či ke snížení daně z přidané hodnoty.

Nové reformy chce strana představit na sobotní konferenci nazvané „Pro moderní stát 21. století“. Předseda ODS Petr Fiala zdůvodňuje uspořádání akce snahou dostat do středu politické a veřejné debaty reálné kroky reforem. „Už nás nebaví poslouchat dokola fantasmagorie a nekonečné řeči předsedy vlády. Už nás nebaví poslouchat z úst premiéra fráze o digitalizaci, či debyrokratizaci bez reálných kroků. Vláda odmítá omezovat a snižovat regulace, uklidit legislativu, odmítá velký právní úklid,“ řekl Petr Fiala.

Jedním z hlavních důvodů pro reformní kroky je dle místopředsedy Martina Kupka ulehčení života obyčejným lidem. Proto se chce ODS zaměřit na jednoduchý právní řád. „Není možné, aby Poslaneckou sněmovnu opustil jakýkoliv zákon, který bude skrytě ukládat lidem další povinnosti. Každá novela tak bude obsahovat přehled nových povinností pro občana,“ řekl Martin Kupka.

Dalším z bodů má být přehledný systém pro podnikatel a živnostníky. V praxi strana chce rozšířit Právní elektronický systém, který by měl zahrnovat i starosty nebo ředitele škol. Důvodem má být větší přehled povinností, kteřé vůči státu tyto profese mají „Zatřetí chceme, aby stát každý rok popsal, jaké povinnosti kladené na občany škrtne, omezí, zjednoduší,“ řekl k dalšímu návrhu Martin Kupka. 

Místopředseda ODS chce také pokračovat v prosazení fikce souhlasu, která by měla zrychlit stavební řízení. Návrh včera odmítla vláda. „Chápeme důvody, které k tomu poslance vedou, chápeme ideu, že někdy je třeba na úřady tlačit, aby rozhodovaly rychle, ale nemělo by to být děláno en bloc, ale selektivně tam, kde převažuje zvláštní zájem na rychlosti řízení,“ řekl k návrhu ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Kabinet Andreje Babiše přitom připravuje podobnou úpravu zákona, ve které by mohla být právě fikce souhlasu. Podobný návrh předkládá i TOP 09.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Živnostníkům v příštím roce zřejmě stoupnou paušály. Zahřívaný tabák se zdaní

Babiš si po pěti letech vzpomněl na živnostníky. ODS ho za to tvrdě kritizuje

Související články