Babiš si po pěti letech vzpomněl na živnostníky. ODS ho za to tvrdě kritizuje
Odlehčení živnostníkům
Předseda vlády Andrej Babiš po zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení navrhuje úlevu nejmenším živnostníkům. Po ideové konferenci hnutí ANO oznámila ministryně financí Alena Schillerová uskutečnit záměr jedné paušální daně pro malé podnikatele. Nápad se však setkal s velkou kritikou opozice, podle které nemusí Babiš nic vymýšlet, stačilo by prý, aby podporoval návrhy ODS. Babišův záměr je překvapením i pro Podnikatelské odbory, které se zavedením jednotné paušální daně očekávají zrušení EET.
Premiér Babiš o víkendu poodhalil plán, se kterým si chce získat zpět drobné živnostníky. „Chceme zavést jen jeden odvod, možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou. Odpadla by jim administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly. Musím se prostě vžít do živnostníka a toho, co potřebuje,“ uvedl Andrej Babiš na facebookovém profilu.
Téměř okamžitě se do něj začala strefovat opozice, podle které je nápad pouhým vykrádáním programu ODS z roku 2017. „Gratuluji Andreji Babišovi, že si po pěti letech u vlády všiml, že malí živnostníci jsou v České republice doslova decimování. Jeho náhlé „prozření“ považuji jen za další marketingový trik,“ uvedl Petr Fiala. „Ale kdyby náhodou svůj boj za malé živnostníky myslel vážně, tak může podpořit již existující návrhy ODS, které by drobným podnikatelům skutečně pomohly,“ dodal.
S nápadem jednotné paušální daně přišla Hospodářská komora před třemi lety. Návrh předpokládal, že pokud by podnikatel vyrovnal své závazky státu určenou paušální částkou, nepodléhal by pak EET. Drobní živnostníci by pak nemuseli podávat každý rok tři formuláře, tedy daňové přiznání, přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a pro pojišťovnu. Změna by se tak vztahovala na jednu částku a jeden účet.
Do programu si záměr vložila i Občanská demokratická strana. „Zrušení EET a zavedení paušální daně pro neplátce DPH – princip „Zaplať a podnikej bez dalších kontrol“ pro nejmenší podnikatele,“ uvádí Vyšehradská deklarace z roku 2017, kterou představila ODS před sněmovními volbami.
Ministryně financí zatím neřekla, jakou roční částku by živnostníci museli zaplatit místo daně a sociálních a zdravotních odvodů. Jisté je však to, že by se novinka mohla uskutečnit v rámci daňové reformy za dva roky. Panuje přitom obava, aby záměr nedopadl jako jiný Babišův nápad s paušální částkou.
Ta se nejvíce skloňovala v souvislosti s EET a ministerstvo financí počítalo s tím, že by plátci paušální daně byli od EET osvobozeni. Babiš si od záměru sliboval velkou podporu od podnikatelů. V roce 2017 však bylo plátců paušální daně pouhých 57 podnikatelů.
Odbory požadují zrušení EET
Zavedení jedné paušální daně překvapilo i Podnikatelské odbory. „Je to překvapující především proto, že až dosud nacházeli Andrej Babiš a jeho lidé pro drobné podnikatele jen další povinnosti a hrozby. Také se zamýšlím nad tím, zda je tato vládní garnitura schopna vůbec uvažovat koncepčně a se záměrem zodpovědně spravovat stát. Zdá se, že se vždy řídí jen tím, co jim může přinést politické body a zvýšit popularitu. Před třemi lety pomlouvali podnikatele, aby prosadili EET. Před dvěma roky EET zavedli a spustili smršť kontrol (160 113 za dva roky fungování EET). A teď nám jinými slovy říkají, že EET pro většinu nyní povinných poplatníků zruší,“ řekl pro Echo24 předseda Podnikatelských odboru Radomil Bábek.
Podle něj jsou ale odbory jednoznačně pro zavedení jednotné paušální daně. „Samozřejmě očekáváme, a z logiky věci to vyplývá, že s tím bude zrušena EET,“ dodal Bábek.
Pro zavedení je i předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. „Diskutujeme o tom s resortem financí i premiérem již několik měsíců, vůbec poprvé jsme to ale představili na konci r. 2016. Jsme velmi blízko dohodě, která musí ale naplnit to, že mikropodnikatel do hranice příjmu ideálně jeden milion korun ročně zaplatí jednu sazbu, která bude zahrnovat zdravotní, sociální a naprostí minimum daně z příjmu. Toto bude moci platit buď jednorázově ročně nebo na měsíční bázi, s tím, že stát po něm už nebude nic chtít,“ řekl pro Echo24 Karel Havlíček.
Podle Havlíčka odpadne drobným živnostníkům zbytečné papírování, kontrolování či práce s účetnictvím. „Náš návrh je takový, aby si podnikatel vybral, jestli pojede na tento paušál nebo tzv. postaru,“ řekl dále Havlíček. V úterý bude znovu jednat s premiérem Andrejem Babišem a ministryní financí Alenou Schillerovou ohledně výše částky.