Zemřel někdejší soudce Nejvyššího soudu Veverka
ÚMRTÍ MIROSLAVA VEVERKY
Ve věku 92 let ve středu 29. dubna zemřel někdejší soudce Nejvyššího soudu Miroslav Veverka. Později působil u Vrchního soudu v Praze, kde řešil i známé případy generála Alojze Lorence, agenta a jednoho z nejkontroverznějších postav sametového revoluce Ludvíka Zifčáka či vraha Jiřího Kajínka. O jeho úmrtí informovala Denisa Novotná, mediální zástupce nakladatelství Prostor, kde Veverkovi vyšlo několik knih. Poslední rozloučení bude v úterý 5. května v 11:00 v Ústřední obřadní síni v Praze na Olšanech.
Miroslav Veverka vystudoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity a do začátku normalizace působil jako soudce a pracovník ministerstva spravedlnosti. V roce 1971 musel z politických důvodů opustit justici a až do roku 1989 se živil jako sociální pracovník. V této době se ve volném čase začal věnovat studiu biologie a dalších přírodovědných disciplín. V 60. a 70. letech publikoval řadu článků v odborných časopisech doma i v zahraničí, převážně z oblasti kriminologie.
V roce 1990 byl zvolen soudcem Nejvyššího soudu v Praze a po přemístění této instituce do Brna pokračoval jako soudce Vrchního soudu v Praze až do svého odchodu do důchodu v roce 2003. Zabýval se tam třeba případem Lorenze, posledního náčelníka komunistické StB, který byl v roce 1992 postaven před soud za zneužívání pravomoci veřejného činitele a omezování osobní svobody. Kauza dospěla k pravomocnému rozsudku zhruba po deseti letech, kdy Vyšší vojenský soud v Trenčíně potvrdil Lorencovi podmíněný trest 15 měsíců.
Zifčák, který byl zapojen do šíření falešné zprávy o úmrtí studenta 17. listopadu na Národní třídě, byl jako jeden z mála představitelů komunistického režimu za svou činnost odsouzen. V pátek v Karlově Studánce na Bruntálsku provozuje hotel.
Soudce Veverka na odpočinku debutoval ve svých 86 letech dílem Evoluce svým vlastním tvůrcem – Od velkého třesku ke globální civilizaci, na němž pracoval sedm let. Kniha představuje syntézu současného stavu vědeckého poznání, a to jak v oblasti přírodovědy, tak i humanitních věd. Publikace se dočkala dalšího vydání a prodalo se jí 7000 výtisků.
Vloni přišel dvaadevadesátiletý Veverka s dalším titulem – Hledání Boha, navazujícím na zmíněný bestseller. Autor v něm prostřednictvím esejů představuje náboženský svět ve všech jeho různorodých projevech v historii.