Turisté znovu dobývají Lampedusu. Ještě před několika lety ostrov přetékal migranty

turistický ráj

Turisté znovu dobývají Lampedusu. Ještě před několika lety ostrov přetékal migrantyNOVÉ 2
Svět

voš Echo24

Když se v roce 2013 potopila u italského ostrova Lampedusa loď s uprchlíky, při čemž zemřely stovky lidí, stal se ostrov symbolem uprchlické krize, což vedlo k zásadnímu úpadku zájmu turistů o tuto lokalitu. Po pěti letech se však turisté začínají pomalu na ostrov vracet. Píše server Deutsche Welle.

Ostrov ve Středozemním moři se nachází jen 80 námořních mil od Tuniska. Kus pevniny, na které žije přibližně 5000 obyvatel, se tak stal hlavní destinací, přestupní stanicí migrantů, kteří od Arabského jara v roce 2011 míří do Evropy ze severní Afriky. V říjnu 2013 zahynulo u ostrova více než 360 lidí při nehodě uprchlického člunu, což na Lampedusu upoutalo světovou pozornost. Už tehdy tam ale byla symbióza turistů a migrantů stále obtížnější.

Středomořský ostrov tak kvůli imigrantům přestal být cílem turistů. Po několika letech však Lampedusa znovu zažívá turistický boom. Rok 2017 byl doslova rekordním. Místo lodí s uprchlíky, kteří míří ze lepším životem v Evropě, k ostrovu znovu připlouvají lodě plné turistů.

Na ostrově už tak mnoho nepřipomíná uprchlickou krizi. „Mělo by vzniknout muzeum věnované migraci na Lampedusu,“ myslí si například Antonino Taranto, který na ostrově provozuje historický archív.

Čtěte také: Když muž se ženou snídá... U Saúdů to může mít drsnější dohru 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.