Alternativa pro Německo posiluje. Již předstihla sociální demokraty

Alternativa pro Německo posiluje. Již předstihla sociální demokratyAKTUALIZOVÁNO
Alice Weidelová a Alexander Gauland z AfD Foto:

Foto: Reuters

Svět

Preference AfD

Echo24

Pokud by se nyní uskutečnily parlamentní volby, protestní Alternativa pro Německo (AfD) by se stala druhou nejsilnější stranou na německé politické scéně. Podle průzkumu agentury INSA by si přišla na 17 procent hlasů, což je o procentní bod více, než mají vládní sociální demokraté (SPD) se 16%, jejichž popularita však u voličů dále klesá. 

„Postavení SPD jako druhé nejsilnější politické síly v zemi je v ohrožení,“ komentoval výsledky průzkumu šéf agentury Insa Hermann Binkert.

Foto:

Printscreen z agentury INSA.

Zatímco obliba SPD, která už v loňských parlamentních volbách dosáhla rekordně nízkého zisku 20,5 procenta, v posledních měsících v průzkumech stále klesá, podpora AfD jde postupně nahoru. V loňských volbách dostala 12,6 procenta hlasů, nyní by se pro ní podle různých průzkumů vyslovilo 15 až 17 procent voličů.

Dobře si protiimigrační strana vede i ve dvojici spolkových zemí, které letos čekají volby. V Hesensku by nyní získala 15 procent hlasů a v Bavorsku, kde zatím v parlamentu chybí, 14 procent.

Průzkum byl proveden mezi 2069 dotázanými od 31 srpna do 3. září, a byl tedy ovlivněn vraždou a následnými protesty a střety v saském Chemnitzu. Demonstrace, které pořádala v Chemnitzu i AfD odstartoval útok nožem 26. srpna na Němce kubánského původu Daniela H., který svým zraněním podlehl. Podezřelí z útoku jsou dva muslimové, kteří byli zadrženi policií.

Hlasování do celoněmeckého parlamentu, kam se bude znovu volit až v roce 2021, by podle aktuálního průzkumu opět vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové se ziskem 28,5 procenta hlasů. Ve Spolkovém sněmu by byli nadále zastoupeni také Zelení (13,5 procenta), Levice (10 procent) a svobodní demokraté (9,5 procenta).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: V Německu se diskutuje o tom, zda má kontrarozvědka sledovat AfD

V Chemnitzu šlo o šíření nenávisti, kritizuje Merkelová demonstrace pravice

Související články