První socha Davida Bowieho stojí ve městě, kam poprvé přistál Ziggy Stardust

legendární zpěvák

První socha Davida Bowieho stojí ve městě, kam poprvé přistál Ziggy StardustNOVÉ
socha Davia Bowieho Foto:

Foto: printcreen – youtube / The Telegraph

1
Panorama

voš Echo24

Britský zpěvák David Bowie se po více než dvou letech po smrti dočkal své první sochy. Ta byla odhalena v anglickém městě Aylesbury, kde zpěvák počátkem sedmdesátých let debutoval se svým alter egem Ziggy Stardustem. Ve městě se kromě toho podepisuje petice k přejmenování na Aylesbowie. Informuje BBC.

Bronzová socha představuje jednotlivé zpěvákovy podoby. Nechybí Ziggy Stardust, ani Bowie se zavázanýma očima, jak je znám z posledních videoklipů, které byly vydány těsně před jeho smrtí. Z reproduktorů nad sochou má navíc každou hodinu zaznívat jeho píseň. Za sochu britského muzikanta mohou příznivci poděkovat Davidu Stoppsovi, nadšenci, který na ni během dvou let vybral 100 000 liber.

„Když se objeví takováto socha, buď ji milujete, nebo ji nenávidíte. Pokud se lidé o sochu hádají, tak víte, že se jedná o skutečné umění,“ řekl Stopps, přestože jsou reakce na sochu zatím převážně pozitivní.

Tato pocta Bowiemu však Stoppsovi nestačí. Šel tak daleko, že obyvatele města nechává podepisovat petici, za přejmenování Aylesbury na Aylesbowie. „Já myslím, že je to skvělý nápad. Aylesbury mělo v minulosti 57 různých jmen, tohle by bylo 58. Přijde mi to logické,“ dodal Stopps.

David Bowie zemřel na rakovinu v lednu 2016, jen dva dny po svých 69. narozeninách. V den svých narozenin ještě vydal album Black Star. Tím se zpěvák se svým publikem loučil. Naznačují to také slova i videoklipy skladeb Blackstar a Lazarus. Skladba Lazarus začíná slovy: „Podívej se, jsem v nebi!“ Muzikant v ní leží na nemocničním lůžku ve ztemnělé místnosti a na konci za sebou zavírá dveře od staré dřevěné skříně. V klipu je také pracovní stůl, na kterém leží lebka. Název odkazuje k biblické postavě Lazara, kterého čtyři dny po smrti vzkřísil Ježíš.

Čtěte také: Elton John po 50 letech končí s koncertními turné

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.