1 smrt významného autora

Zemřel dramatik Bernard Pomerance, autor divadelní hry Sloní muž

NOVÉ

Témata: ,

Ve věku 76 let zemřel americký dramatik Bernard Pomerance, kterého nejvíce proslavila divadelní hra Sloní muž. Autor této cenami ověnčené hry o tělesně deformovaném muži zemřel v sobotu, dnes o úmrtí informovala agentura AP. Dramatik podlehl rakovině ve svém domě v Galisteu v americkém státě Nové Mexiko.

Divadelní hra Sloní muž měla premiéru v Londýně v roce 1977, posléze se hrála i na Broadwayi, kde v titulní roli vystupoval například i zpěvák David Bowie. Hra získala řadu cen, včetně prestižní ceny Tony Award, a byla mnohokrát zpracována různými divadly a divadelními režiséry.

Pomeranceova hra popisuje příběh skutečného muže Johna Merricka (1862-1890), který se narodil v Anglii s těžkými tělesnými deformacemi. Díky nim se stal atrakcí různých kabaretů kuriozit, posléze živořil, ale nakonec se stal svéráznou celebritou. Navštívila jej prý i královna Viktorie.

Merrickův příběh v Pomeranceově pojetí je velmi lidský a citlivý. „Někdy si myslím, že mám hlavu tak velikou proto, že je plná snů,“ říká Merrick ve hře Sloní muž. Kromě této divadelní hry se Merrickův příběh stal ve 20. století slavným i díky filmu Davida Lynche z roku 1980.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Bernard Pomerance se narodil v roce 1940 v New Yorku. Vystudoval Chicagskou univerzitu a v roce 1968 se odstěhoval do Londýna. Tam spoluzaložil divadelní společnost Foco Novo, pojmenovanou podle jeho stejnojmenné hry. Právě pro ni napsal hru Sloní muž.

Čtěte také: Ředitel divadla: Jsme ve střehu, Ovčáčka miláčka ještě upravíme

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.