Deset úředníků finanční správy hrubě chybovalo. Soud zrušil zajišťováky za 250 milionů

fatální omyl finanční správy

Deset úředníků finanční správy hrubě chybovalo. Soud zrušil zajišťováky za 250 milionůNOVÉ
Domov

vt Echo24

Deset úředníků finanční správy pochybilo, když si nevšimli zjevných chyb v odvolání ze strany brněnské firmy Tabák Plus, píše server iRozhlas.cz. Společnost, která skončila v likvidaci, se bránila proti zajišťovacím příkazům v celkové hodnotě 248 milionů korun. Ovšem místo toho, aby úředníci vrátili dokument k opravě a doplnění nedostatků, rovnou odvolání zamítli. Sami se tím dopustili chyby v procesu, což potvrdily i dva soudy a smetly celý případ ze stolu.

Vše začalo v srpnu 2015, kdy finanční správa uvalila celkem 29 zajišťovacích příkazů na brněnskou firmu Tabák Plus. Hlavním důvodem bylo podezření z krácení daně, konkrétně zapojení společnosti do karuselových podvodů u dobíjecích karet na mobily. Pracovníci finanční správy zabavili část majetku za 105 milionů korun, dále pak zhruba 23 milionů na účtech. Celkem šlo o zajišťovací příkazy v hodnotě 248 milionů.

Společnost kvůli tomu ze dne na den skončila v likvidaci a žádá po státu odškodnění za desítky milionů. Zásah finanční správy navíc zkomplikoval městskou hromadnou dopravu v Brně. Firma Tabák Plus totiž patřila mezi hlavní dodavatele jízdenek do brněnských trafik, na seznamu zabaveného majetku ale byly právě jízdenky na MHD za 4,5 milionů korun.

Představitelé firmy se proti zajišťovacím příkazům rozhodla bránit. Odvolání ale obsahovalo řadu nedostatků – nebylo například jasné, proti čemu se konkrétně brání a chyběly pádné argumenty proti zajištění majetku. Ovšem místo toho, aby úředníci vyzvali společnost k tomu, aby se odvolala znovu, opravila chybné části dokumentu a doplnila další náležitosti, rovnou její odvolání zamítli. Firma tak přišla o možnost se řádně bránit a zároveň se tím pracovníci finanční správy sami dopustili hrubé procesní chyby.

„Odvolací finanční ředitelství dostalo na stůl věc, která na první pohled nenaplňovala všechny zákonné náležitosti odvolání. Dokonce ani nebylo zřejmé, zda se podává odvolání pouze proti jednomu z 29 vydaných zajišťovacích příkazů, či proti všem,“ uvedl pro iRozhlas.cz advokát Ondřej Lichnovský z Unie daňových poplatníků.

Hrubé a závažné porušení procesních práv, rozhodl soud. Trest pro úředníky ale nebude

Případ se dostal ke Krajskému soudu v Brně, který v září 2017 rozhodl v neprospěch úředníků. „Podle názoru soudu se s ohledem na vše shora uvedené dopustil správce daně hrubého a závažného porušení procesních práv žalobce,“ uvedl soudce krajského soudu v rozsudku. Stejného názoru byl o rok později i Nejvyšší správní soud. „Vady byly natolik zjevné, že i samotný Krajský soud v Brně si v rámci soudního přezkumu s postupem žalovaného zcela výjimečně nebral servítky,“ dodal Lichnovský.

Server iRozhlas.cz uvádí, že na zajišťovacích příkazech v souvislosti s firmou Tabák Plus pracovalo 26 úředníků ze Specializovaného finančního úřadu. Dalších deset lidí mělo na starost odvolání firmy proti zajištění majetku – šest z nich pocházelo rovněž ze specializovaného úřadu, další čtyři úředníci se dokumentem zabývali na Odvolacím finančním ředitelství. O to víc je proto zarážející, že si nikdo z nich nevšiml zmíněných nedostatků, tím přišla práce jejich kolegů, kteří zajištění daně připravovali, vniveč.

Ačkoliv Generální finanční ředitelství uznává pochybení ze své strany a připravuje u změnu metodiky, aby k podobným přešlapům už nedocházelo, úředníky trestat nebude. „Správci daně obou stupňů nesprávně vyhodnotili ne zcela jasné a srozumitelné podání daňového subjektu pouze na základě správní úvahy o jeho obsahu a podle stavu daného řízení,“ přiznala redakci iRozhlas.cz mluvčí finanční správy Klára Křehlová. „Naplnění zákonem stanovených podmínek pro uplatnění regresních nároků vůči jednotlivým úředním osobám, které se podílejí na rozhodovacím procesu v dané věci, nebylo ve smyslu příslušných právních předpisů shledáno,“ dodala.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Ta kráva, kterou rád dojím, se jmenuje Evropa,“ zaznělo v ZDF o Babišovi. Zapojili i Gotta

Maláčová si důchodovou komisi pochvaluje. Podle kritiků však nemá žádné ambice