„Dlouho jsem neviděl nic tak lidsky smutného,“ říká Topolánek o Blatného tiskovce
REAKCE NA SLOVA MINISTRA
Smutné, bez obsahu, bez naděje. Tak hodnotí tiskovou konferenci ministra zdravotnictví Jana Blatného k vývoji pandemie politici a další veřejné osoby. Podle nich si Blatný jen stěžoval, že je všechno špatně, aniž by ale přišel z jakýmkoliv konstruktivním řešením. Nehovořil o žádných reálných datech, pouze opakovaně vyzýval občany, aby dodržovali opatření, která dle jeho slov stejně nefungují.
„Neviděl jsem v poslední době nic lidsky smutnějšího a tragičtějšího, než byla dnešní tiskovka ministra Blatného. Beze smyslu, bez podkladů, bez řešení, bez vize, bez energie, nakonec i bez dotazů. Bylo mi ho normálně líto,“ napsal například na Twitteru někdejší premiér za ODS a také neúspěšný kandidát na prezidenta Mirek Topolánek.
Neviděl jsem v poslední době nic lidsky smutnějšího a tragičtějšího, než byla dnešní tiskovka min.Blatného. Beze smyslu, bez podkladů, bez řešení, bez vize, bez energie, nakonec i bez dotazů. Bylo mi ho normálně líto.
— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) February 4, 2021
Kriticky se vyjádřil také šéf poslanců TOP 09 Vlastimil Válek. „Vláda už od poloviny prosince opakuje, že situace se zhoršuje pro to, že občané nedodržují platná opatření. Pokud je to pravda, tak musí udělat něco proto, aby je dodržovali. Já ale úplně nevěřím, že toto je ten důvod. My tady máme tvrdý nouzový stav už od té půlky prosince, a někdy kolem Vánoc za to mohli občané, kteří podle pana ministra Blatného a pana premiéra si měli udělat a test a jet navštívit příbuzné, ale zapomněli si vzít roušky,“ uvedl Válek v České televizi.
„Projev pana ministra podle mého hraničí s rezignací, protože vláda podle mě už neví, co má udělat, a tak apeluje na občany. A je nezbytné, aby lidé nosili roušku a ta opatření opravdu dodržovali. Nejsem si ale jistý, jestli to opravdu stačí. Já se obávám, že pan Blatný opravdu neví, co má dělat,“ dodal Válek.
Ke kritice se přidal také senátor za Piráty Lukáš Wagenknecht. „Neskutečný alibismus neschopnosti. Pan Blatný na ČT24 hromuje, že kvůli nedodržování opatření se nelepší situace. Mohl by tedy vysvětlit podnikatelům, kteří kvůli jeho zákazům krachují mají dlouhé měsíce uzavřené provozovny bez dostatečných kompenzací, co dělají špatně?“ napsal Wagenknecht na Twitteru.
Blatný na tiskové konferenci nepřišel se žádnými daty, opakovaně však tvrdil, že současná opatření nefungují, protože je lidi nedodržují. Je to důkaz, že se v ČR šíří britská mutace viru, řekl dnes novinářům. Nedodržování opatření je podle ministra hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat. Současná přísná opatření, která zahrnují zákaz vycházení mimo nutné cesty do práce, na nákup, k lékaři či do přírody, platí už od 27. prosince. Počty nových případů díky nim nejprve rychle klesaly, poté se pokles zpomalil a postupně zastavil. Ve středu pak bylo nových případů o 1100 víc než před týdnem.
„Je faktem, že epidemická situace u nás se nelepší. Ba co hůř, statistika nekompromisně ukazuje, že je přítomná britská mutace viru, která je agresivnější a šíří se daleko rychleji. Dokazuje to jednoduchý fakt. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat,“ uvedl ministr. Dodal, že jako ministr zdravotnictví nemá nástroje, jak jejich dodržování vymáhat.
Nedodržování opatření je podle něj jedním z hlavních důvodů, proč je vláda musí neustále prodlužovat. Jeden den nedodržování opatření může podle Blatného teoreticky stát týdny jejich prodlužování. Je podle něj možné uvažovat o zpřísnění opatření, ale bez pochopení a sounáležitosti lidí nebudou fungovat. Možností je například zákaz cestování mezi kraji nebo omezení vzdálenosti od bydliště, ve které se lidé mohou pohybovat.