Situace je špatná. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat, oznámil Blatný

PANDEMIE KORONAVIRU

Situace je špatná. Opatření, která jsme zavedli, přestala fungovat, oznámil Blatný
Jan Blatný Foto: Úřad vlády
1
Domov

Echo24

Situace v České republice je špatná a opatření nefungují. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle něj je už nyní opravdu nutné, aby lidé začali respektovat vládní restrikce. Podle něj je jedinou cestou ven pouze očkování a dodržování opatření. „Jejich nedodržování není žádná frajeřina,“ uvedl Blatný.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je situace v Česku špatná. „Opatření, která jsme zavedli, nefungují. Lidé je nedodržují,“ uvedl Blatný. Vláda podle něj dělá maximum. „Přál bych si, abychom očkovali rychleji a ono to půjde. Pojďme to vydržet, vím, že už to trvá dlouho. Ale je fakt, že ji neporazíme jinak, než očkováním a dodržováním opatření. Jejich obcházení není žádná frajeřina, je to důkaz bezohlednosti k ostatním,“ uvedl Blatný s tím, že se v Česku šíří britská mutace koronaviru.

Ministr dodal, že už rok nejsou lékaři kvůli pandemii schopni poskytovat řádnou lékařskou péči. „Nejsme schopni zabezpečit třeba prevenci rakoviny, naše nemocnice jsou přetížené,“ uvedl Blatný a připomněl tak čtvrteční Mezinárodní den boje s rakovinou. „Někde máme už jen několik málo míst na JIP nebo ARO. Takhle to dál nejde,“ dodal. „Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale my už nechceme zpřísňovat, protože na zpřísnění bychom museli mít vaši důvěru," dodal Blatný. Jeden den nedodržování opatření může podle něj vést až k jejich týdennímu prodloužení.

Blatný vyzval lidi, aby ještě vydrželi a snažili se opatření dodržovat co nejvíce. „Pojďme to vydržet. Musíme to vydržet. Apeluji na vás: Stýkejme se co nejméně, necestujme po republice. Když se s někým setkáme, musíme mít ochranu dýchacích cest. Nejlépe správně nasazený respirátor,“ řekl Blatný s tím, že on sám jako ministr nemá žádnou skutečnou moc, jak restrikce vymáhat, proto se musí spolehnout na lidi.

Počet nových případů koronaviru v Česku stoupá. Ve středu laboratoře odhalily 9567 nakažených, což je o téměř 1100 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst vyšší zhruba o 400. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 5811 pacientů s covidem-19, což bylo podle aktualizovaných dat na webu ministerstva zdravotnictví v mezitýdenním srovnání zhruba o 250 pacientů méně. Proti předchozímu dni činil pokles asi 180. Ve vážném stavu je 985 pacientů.

Od začátku epidemie byl nový koronavirus v Česku potvrzen u 1 013 352 lidí. V současné době se s nákazou potýká asi 94 500 lidí. Počet zemřelých stoupl na 16 826.