Lajka ve vesmíru zůstala navždy. Ve Sputniku 5 letěla malá zoologická zahrada
DOBÝVÁNÍ VESMÍRU
Předtím, než se do vesmíru vydal první člověk, vypustil Sovětský svaz z kosmodromu v Bajkonoru několik pokusných lodí. Do historie se zapsal let sovětské Kosmické lodi 2 (označované i jako Sputnik 5), která do vesmíru odstartovala před 60 lety, 19. srpna 1960. Na palubě byly i fenky Bělka a Strelka, které se staly prvními živými bytostmi, které se vrátily z vesmíru na Zemi.
Společně s Bělkou a Strelkou tehdy do vesmíru odletěla „malá zoologická zahrada". Do vesmíru se tehdy podíval i králík, čtyřicítka myší, dva potkani, mouchy a řada rostlin. Většina pasažérů se následující den vrátila v pořádku na Zemi, asi dvacet myší ale zemřelo.
První živou bytostí vyslanou do vesmíru se stala v roce 1957 fenka Lajka, která zahynula už několik hodin po startu na následky přehřátí organismu a stresu. Všichni psi využívaní v sovětském vesmírném programu byli toulaví „voříšci", protože lékaři věřili, že jsou s to se na drsné podmínky nejrychleji adaptovat. Do letu prvního člověka do vesmíru v dubnu 1961 vypustili Sověti do kosmu asi 50 psů, asi dvacítka z nich přitom zahynula.
Kromě Bělky, Strelky a Lajky se do dějin kosmonautiky zapsali i psi Cigan a Dezik, se kterými v roce 1951 vylétla raketa do zhruba stokilometrové výše, odkud se zase snesla na padáku. Oba voříšci z letu vyvázli prakticky bez následků – Dezikovi nebylo vůbec nic, Cigan během přistávání utrpěl jen povrchové oděrky. Vycpaná těla Strelky a Belky jsou nyní v moskevském muzeu kosmonautiky.