Klausovo srovnávání Macrona s Hitlerem budí další kontroverze

kritika pietní akce

Klausovo srovnávání Macrona s Hitlerem budí další kontroverzeAKTUALIZOVÁNO
Václav Klaus ml. přirovnal Macrona k Hitlerovi. Foto:

Zdroj: Archiv/Shutterstock

2
Domov

Echo24

Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nestraník) kritizoval středeční pietní akt k 80. výročí okupace Československa nacistickým Německem v Domě armády. Na akci vystoupili poslanec ODS Václav Klaus mladší, představitelé KSČM, SPD a Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS).

Podle Fischera to bylo zneužití armádní pietní akce a žádal ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby se podobné události už neopakovaly. Ministerstvo obrany se od akce následně distancovalo. „Jednoznačně se distancuji od toho, co v některých vystoupeních zaznělo. V den, kdy si nejvyšší ústavní činitelé, ministerstvo a armáda připomínali výročí vstupu do NATO, jsou podobná prohlášení nepřijatelná,“ reagoval Metnar v tiskovém prohlášení.

Na pietní akci vystoupili s projevy předseda ČSBS Jaroslav Vodička, šéf KSČM Vojtěch Filip, lídr kandidátky SPD pro evropské volby Ivan David nebo senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši). Klaus v projevu přirovnal plán prezidenta Emmanuela Macrona na reformu Evropské unie k antisemitské knize Mein Kampf nacistického vůdce Adolfa Hitlera. ČSBS původně chtěl akci uspořádat na Staroměstské radnici, pražský magistrát ale odmítl prostory poskytnout.

Z projevu Václava Klause ml.
„…(dnes ale) nestačí jen připomínat historii! Musíme si uvědomit, že zlo na světě stále existuje a přichází v nových podobách. To příští určitě nebude mávat pěticípou hvězdou ani hákovým křížem. Demokraty nemohl nechat v klidu otevřený dopis jednoho z vůdčích architektů Nové doby, Emmanuela Marcona. (…) Hitler myslel svůj Mein Kampf vážně. Není důvod si myslet, že Macron své výroky vážně nemyslí! V jeho textu se objevují výrazy jako: , N ebude mít v Evropě místo… ze kterých mrazí. Hitler nenáviděl měšťáky, rozuměj staré demokraty a kapitalisty, chtěl novou Říši, novou Evropu. Macron chce také Nový svět, nové styly ekonomiky a přerozdělování migrantů . … Ano, dějiny nekončí a české vlastence budeme opět potřebovat. Dříve, než si myslíte!“

Vystoupení V. Klause ml. je v čase 6:20 až 12:20.

Fischer uspořádání akce v Domě armády odsoudil. „Na výročí okupace v Domě armády byli z Parlamentu jen ti, kdo se vyznamenali sprostými výroky na adresu Židů a podpořili okupaci Ukrajiny,“ uvedl na twitteru.

Senát doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích ČSBS

Akci kritizoval také spisovatel a vydavatel Jiří Padevět, jehož díla se věnují i historii protektorátu. „Akce měla být připomínkou začátku nacistické okupace, ale podle mého názoru byla spíše přehlídkou toho nejhoršího, co může současný veřejný prostor nabídnout. Netuším, jak je možné, že čestná stráž AČR (Armády ČR) je přítomna projevu pana Václava Klause mladšího, ve kterém přirovnává francouzského prezidenta Macrona k Adolfu Hitlerovi,“ uvedl v otevřeném dopisu Metnarovi a náčelníkovi generálního štábu armády Aleši Opatovi.

Padevět kritizoval i účast Doubravy a připomněl, že senátor podporoval mezinárodně neuznaná území na východě Ukrajiny, která ovládají proruští separatisté. Vadí mu i zapojení ČSBS, který spolupracuje s Klubem českého pohraničí a Aliancí národních sil. „Což jsou spolky, které adorují současné Rusko a nikdy neopomenou kritizovat ukotvení České republiky v euroatlantických strukturách,“ uvedl.

Senát doporučil svým členům, aby omezili účast na akcích Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Svaz podle únorového usnesení horní komory opouští původní hodnoty a přiklání se k bývalému režimu. Část samospráv v reakci na opakované kontroverze uvedla, že nechce svaz dál dotovat.

Čtěte také: Dolínek stáhl odvolávání Klause ml. z čela výboru. „Chce si to vyřešit ODS“