Dolínek stáhl odvolávání Klause ml. z čela výboru. „Chce si to vyřešit ODS“

Dolínek stáhl odvolávání Klause ml. z čela výboru. „Chce si to vyřešit ODS“NOVÉ
Poslanec Václav Klaus mladší (ODS) Foto:

Jan Zatorsky

Domov

Výkonná rada rozhodne

Ladislav Šustr

Odvolání Václava Klause mladšího z pozice předsedy školského výboru se odkládá. Důvodem je jednání výkonné rady ODS, která v sobotu rozhodne o jeho další budoucnosti ve straně. Poslanec Petr Dolínek (ČSSD) chtěl původně bod zařadit na dnešní jednání sněmovny. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura však Dolínka požádal, aby svůj návrh stáhl.

Svůj záměr inicioval sociálnědemokratický poslanec Petr Dolínek už ve středu. Poslanci vadilo Klausovo přirovnání, kdy srovnal schvalování zákonů ve sněmovně kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů.

„Není možné, aby Václav Klaus mladší dále působil ve funkci předsedy sněmovního školského výboru. Dva dny jsem čekal na omluvnou reakci. Nepřišla. Rozhodl jsem se, že v pátek navrhnu jeho odvolání, a to hned jako první bod jednání sněmovny. Doufám, že návrh získá širokou podporu,“ avizoval Petr Dolínek.

Na začátku dnešního jednání však Dolínek vůbec nevystoupil. „Hovořil jsem s panem předsedou klubu ODS Zbyňkem Stanjurou s tím, že se nejprve chce výkonná rada sejít ohledně postavení Václava Klause mladšího ve straně. Požádal mě, zda bych mohl s tím návrhem počkat na pozdější dobu. Chtějí si to jako strana nejdříve vyřešit. Tak jsem panu Stanjurovi vyšel vstříc,“ řekl pro Echo24 Petr Dolínek.

Čtěte také komentář Jiřího Peňáse: Obhajoba Klause juniora aneb veřejné harakiri

Výkonná rada se sejde zítra po programové konferenci ODS. V ní zasedá na dvaadvacet členů, kteří jsou tvořeni předsednictvem, zástupcem regionu, předsedové kontrolní a revizní komise a také předsedou rozhodčí komise. Šéf ODS Petr Fiala na jednání výkonné rady Václava Klause mladšího nepozval. Podle něj k tomu není důvod.

Podle stanov Občanské demokratické strany může člena vyloučit místní organizace, ve které je Klaus mladší registrován, nebo právě výkonná rada strany. Jako důvod vyloučení může být závažné porušení povinnosti člena. Ve stanovách je také uvedeno, že člen musí jednat tak, aby neporušoval dobré jméno strany.

Podle některých politiků Václav Klaus mladší právě tento bod porušuje. Členové ODS také poukazují na to, že Klausovy výroky straně nepomáhají a spíše odrazují voliče. Pokud by výkonná rada poslance vyloučila, může se proti rozhodnutí odvolat k revizní komisi.

Rozhodnutí o odvolání Václava Klause mladšího z postu předsedy školského výboru se tak odsouvá na další jednání sněmovny, která se uskuteční v dubnu. „Pan Klaus byl nominován tehdejším demokratickým blokem. Pokud s návrhem nepřijdou dříve strany jako STAN, TOP 09 či KDU-ČSL, tak navrhnu jako první bod jeho odvolání na následující schůzi sněmovny 14. dubna,“ řekl pro Echo24 Petr Dolínek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Klause ml. bude po sérii kritiky řešit celá ODS. Ve straně ale má i zastánce

Současná ODS se rozešla se svými ideály, musí vzniknout nová strana, vzkázal exprezident Klaus

Související články