Klause ml. bude po sérii kritiky řešit celá ODS. Ve straně ale má i zastánce

Klause ml. bude po sérii kritiky řešit celá ODS. Ve straně ale má i zastánceNové
Domov

ODS o Klausi ml.

Karolína Vaverková

O budoucnosti výrazného politika a poslance Václava Klause ml. v opoziční ODS rozhodne výkonná rada strany. A to poté, co poslanci ODS vyzvali Klause ml. k odchodu z klubu. Stalo se tak po sérii konfliktů, která vyvrcholila Klausovým drsným výrokem ve sněmovně. Pro výzvu ke Klausově odchodu ale nehlasoval například poslanec ODS Jan Skopeček, který se s Klausem ml. přátelí. ODS přesný poměr sil hlasování o Klausovi ml. nezveřejnila, prý jde o interní záležitost klubu.

Podle Fialy a řady dalších politiků ODS z vedení i nižších pater strany poškozuje Václav Klaus ml. důvěryhodnost strany a odklání se od programu. I část krajských politiků ODS míní, že některé Klausovy výroky straně nepomáhají a spíše odrazují voliče. Svého syna se ale zastal exprezident Václav Klaus, podle něhož vedení ODS a její poslanci směřují k politické bezvýznamnosti a musí vzniknout nová pravicová strana.

Za Klausem ml. stojí i poslanec Jan Skopeček, který s Václavem Klausem starším spolupracuje jako ekonomický analytik v exprezidentově institutu. „Jednání klubu bylo uzavřené, já to respektuji a nebudu dílčími informacemi zavdávat v těchto dnech záminku k mediálním dohadům, dezinterpretacím a nějakým hrám. Všichni nicméně tuší, že jsem byl součástí té menšiny klubu, která hlasovala proti usnesení vyzývajícímu Václava Klause ml. k odchodu z klubu,“ uvedl pro Echo24 Skopeček s tím, že se tím netají. „Měl jsem pro to důvody a argumenty jak věcného, politického charakteru, tak i čistě lidského, osobního rozměru, dané tím, že se s Václavem Klausem ml. znám a přátelím i mimo svět politiky. Argumenty, proč jsem návrh vyzývající k odchodu z klubu nepodpořil, jsem detailně svým kolegům vysvětlil před hlasováním,“ dodal Skopeček.

Kritické hlasy vůči Klausovi ml. ale v průběhu čtvrtka převládaly. Poslanci ODS Pavlu Žáčkovi vadí především Klausův výrok o nacistických transportech. „Ač jsem byl včera služebně v zahraničí, tak se stanoviskem klubu zpětně souhlasím. Jako letitý spolupracovník jak Muzea holocaustu ve Washingtonu, tak i Židovského muzea v Praze a nakonec i jako člen Meziparlamentní skupiny přátel Izraele považuji jím pronesená slova za hloupá, nepřijatelná ba nebezpečná,“ uvedl pro Echo24 poslanec ODS Pavel Žáček.

Europoslanec Jan Zahradil, podle kterého už byl čas jednat, připomíná více sporných okamžiků mezi ODS a Václavem Klausem. „Nemám problém s názory pana Klause, mám problém s jeho sebeprezentací, hrou pouze na sebe a neloajalitou,“ uvedl Zahradil pro deník Echo24. „Pro titulek v médiích je ochoten říci cokoliv. Jeho výrok nebyl antisemitský, byl pouze pitomý. Vadí mi ale, když nepodpoří kandidáta ODS do Senátu. Vadí mi, když řekne, že nepůjde k eurovolbám, protože bude v Itálii. Pár takových sólistů už jsme v ODS přežili, přežijeme i pana Klause,“ dodal Zahradil.

Sám Václav Klaus ml. ve čtvrtek nechtěl kritiku kolegů komentovat s tím, že se vyjádřil už o den dříve, když odmítl klub opustit, a na nynější konkrétní kritická slova reagovat nechce. „Nehodlám reagovat na to, co kdo řekl a co si myslí. Moje politika je hájit nějaké hodnoty, to budu činit i nadále, nebudu hodnotit ani Frantu ani Jardu,“ řekl Václav Klaus ml. deníku Echo24 ve čtvrtek

Pohár přetekl výrokem o židovských transportech

Klub ODS se ve středečním usnesení distancoval od Klausových slov, jimiž v úterý přirovnal schvalování zákonů ve sněmovně kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Klub Klause vyzval k odchodu z klubu a konstatoval, že poslanec svým jednáním ODS dlouhodobě poškozuje. Klaus v reakci odmítl výzvě vyhovět.

„Nepochybně situace už překračuje jenom záležitost poslaneckého klubu, dotýká se celé naší politické strany, proto je logické, aby se jí zabývala výkonná rada. Ta zasedá v sobotu, takže se touto věcí budeme také zabývat,“ řekl Fiala. „To, co mohu říci jednoznačně: nekončí to tímto usnesením a tou reakcí Václava Klause. Budou následovat další kroky,“ doplnil. Konkrétní být nechtěl.

Do ODS se kvůli rozhodnutí klubu ODS pustil exprezident a někdejší předseda ODS Václav Klaus. „Tito lidé nemají s původní ODS nic společného. S jejími ideály se rozešli už dávno nebo je nikdy nesdíleli. Charakterizuje je nadbíhání politické korektnosti a pravdě a lásce,“ uvedl Klaus starší. Podle něj musí vzniknout nová, skutečná pravicová strana. Fiala se vzápětí ohradil, že od původní ODS se odklonil právě Václav Klaus.

Dále čtěte: Současná ODS se rozešla se svými ideály, musí vzniknout nová strana, vzkázal exprezident Klaus

„Nehodlám reagovat na to, co kdo řekl a co si myslí,“ komentuje Klaus kritiku z ODS

„Klaus ml. překročil hranice myslitelného.“ Podle ODS se rozchází s programem strany

Související články