1 společně k Luně

Stále spolu v kosmu. USA prý vyzvaly Rusko k vývoji nového Sojuzu pro cestu na Měsíc

, NOVÉ

Témata: , , ,

Rusko zvažuje žádost Spojených států, aby vyvinulo novou verzi kosmické lodi Sojuz schopnou dopravit posádku na Měsíc a zpět. Televizní stanici Rossija 24 to ve čtvrtek řekl šéf kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Kromě svých vlastních projektů prý Američané stojí o rezervní dopravní systém.

"Zrovna dnes nás požádali, abychom pokračovali v letech Sojuzů s americkými astronauty, trvají na tom," prohlásil Rogozin a poznamenal, že "v USA mají problémy politického charakteru". Žádají prý navíc Moskvu, aby "vyvinula verzi Sojuzu schopnou letět k Měsíci a zpátky jako druhý, rezervní transportní systém".

Pilotované lety k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), které dosud zajišťují výhradně ruské Sojuzy, chtějí letos poprvé naostro vyzkoušet americké společnosti SpaceX a Boeing. Pro výpravy k Měsíci připravuje společnost SpaceX novou opětovně využitelnou raketu BFR, s níž prý bude možné kolonizovat i Mars.

Nařízení o přípravě nové americké pilotované mise na Měsíc a později i na Mars podepsal koncem roku 2017 prezident USA Donald Trump. Raketu schopnou vynést k Měsíci lidskou posádku vyvíjí i Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Rogozin, který je od roku 2014 na sankčním seznamu USA, má v poslední době s kontakty s NASA problémy. Původní pozvání šéfa NASA Jima Bridenstina k reciproční návštěvě vesmírné centrály v Houstonu Američané po tvrdé kritice z Kongresu nedávno odvolali, přestože sám Bridenstine už Moskvu navštívil.

Rogozin dnes krok amerických úřadů označil za "nechutné a nelegální mezinárodní bezpráví". Spojené státy podle šéfa Roskosmosu procházejí "druhou občanskou válkou".

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tajemné signály z vesmíru. Vědci zachytili opakované radiové vlny z daleké galaxie

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.