Plazmová řezačka? Poradíme vám s jejím výběrem i nezbytnou údržbou
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Plazmová řezačka je praktickou pomůckou v případě, že potřebujete nařezat vodivé materiály. Řezání oceli, železa nebo například hliníku se s pomocí tohoto přístroje stane jednoduchou a zábavnou činností. Jak si ale vybrat tu nejvhodnější plazmovou řezačku? Poradíme vám s jejím výběrem.
Plazmová řezačka? Rychlá a přesná
Hlavní výhodou plazmové řezačky je to, že práce s ní je rychlá a hlavně přesná. To je způsobeno právě onou plazmou, která dosahuje extrémně vysokých teplot a vodivý kov snadno roztaví. Výsledkem jsou tak přesné řezy. Plazmová řezačka se vyrábí v několika provedeních, přičemž každé z nich je vhodné pro práci s jiným kovem.
Zásadní roli při výběru hraje tloušťka materiálu
První, na co se při výběru plazmové řezačky musíte zaměřit, je tloušťka materiálu, který budete řezat. Vycházejte z jednoduchého výpočtu, který zní:
1 mm materiálu vyžaduje výkon od 3 do 5 A.
Díky jednoduché matematice se tak dopočítáte k výkonu, který od řezačky požadujete. Ovšem existuje zde výjimka, která se týká řezání hliníku a nerezových ocelí. U těchto dvou materiálů si k základnímu výkonu připočtěte ještě 20 % výkonu navíc. Pro jistotu.
Vždy upřednostňujte kvalitu
Jakmile budete znát požadovaný výkon řezačky, zaměřte se na výběr od prověřených výrobců, kteří jsou zárukou kvality. Protože při práci s řezačkou dosahuje plazma několika desítek tisíc stupňů Celsia, je investice do kvality nezbytná. U takto složitého stroje totiž chcete investovat do kvality. Volte řezačky, které mají snadné ovládání a disponují také LCD displejem. Od věci není ani pořízení takové plazmové řezačky, které vás při přehřátí upozorní rozsvíceným LED diody a vy tak budete mít možnost přerušit práci, aniž by došlo k poškození stroje.
Kde budete plazmovou řezačku používat?
Budete s plazmovou řezačkou pracovat ve své dílně nebo ji s sebou budete nosit na jiné místo? Tento bod je stěžejní, protože ovlivní výběr velikosti vaší budoucí řezačky. Budete-li řezačku často přenášet z místa na místo, určitě dáte přednost takové, která má kompaktní rozměry a je snadno přenosná. Ideálně má také zabudovaný kompresor. V opačném případě, kdy s naprostou jistotou víte, že plazmová řezačka neopustí vaši dílnu, si můžete pořídit řezačku větších rozměrů i hmotnosti.
Náhradní díly si nakupte rovnou
Protože práce s kovy a horkými plyny je náročná, počítejte s tím, že časem dojde k opotřebení materiálu. Nejedná se o žádnou poruchu. Při pravidelném používání plazmové řezačky se určitě nevyhnete výměně vnitřních součástek hořáku. Vždy mějte na paměti, že se vyplatí nakoupit náhradní materiály od stejné značky, protože neriskujete, že nebudou nekompatibilní. Nejjednodušší je nakoupit si náhradní materiály rovnou a mít je tak v případě nutnosti po ruce.
Nevíte si rady? Zeptejte se odborníka
Může se stát, že práci s plazmovou řezačkou budete zvládat na výbornou, ale nebudete si vědět rady s výměnou součástek. Místo toho, abyste se do oprav pouštěli sami a riskovali, že si svůj drahocenný stroj poroucháte, dejte přednost odbornému servisu a kontaktujte specializovaný servis. Koupě plazmové řezačky totiž není to samé, jako když si jdete do krámu pro pár rohlíků. Jedná se investici, kterou je škoda poničit neodbornou opravou nebo nešetrnou výměnou některých částí.
Až si vyberete a pořídíte plazmovou řezačku podle svých představ, nezapomeňte ani na pořízení nezbytné ochranné výstroje. Ta by měla obsahovat ochranný oděv, speciální rukavice a také ochranu zraku. Plazma dosahuje extrémně vysokých teplot a při nešetrném zacházení s řezačkou může dojít k vážným zraněním. Neberte tedy bezpečností doporučení na lehkou váhu.