Žádné vajíčko, spermie ani děloha. Vědci vytvořili první syntetická embrya
SYNTETICKÝ ŽIVOT
Vědci z Wizmann Instute of Science v Izraeli přišli na novou metodu, jak vypěstovat syntetické embryo bez oplodněných vajíček. Tato metoda by jednou mohla umožnit růst tkání a orgánů pro transplantace. Informoval o tom ABC Net.
Vědci z Weizmann Institute of Science v Izraeli vypěstovali modely syntetických embryí myší mimo dělohu. Pracovali př tom výhradně s kmenovými buňkami kultivovanými v Petriho misce. „Embryo je nejlepší stroj na výrobu orgánů a nejlepší 3D biotiskárna – pokusili jsme se napodobit to, co dělá,“ řekl Jacob Hanna z oddělení molekulární genetiky ve Weizmannově institutu.
Výzkumný tým se opíral o předchozí pokrok ve výzkumu. Prvním z těchto dílčích objevů je účinná metoda pro přeprogramování kmenových buněk zpět do jejich nejranějšího stádia, kdy mají největší potenciál pro další specializaci. Druhá inovace se týká elektronického zařízení, které výzkumný tým vyvinul během sedmi let. Toto zařízení udržuje embrya namočená v živném roztoku uvnitř kádinek, které se nepřetržitě pohybují. Zařízení simuluje způsob, jakým jsou živiny dodávány mateřským krevním tokem do placenty, a pečlivě kontroluje výměnu kyslíku a atmosférický tlak.
Nový přístup je mimořádně cenný, protože by mohl do značné míry obejít technické a etické problémy spojené s využíváním přirozených embryí ve výzkumu. Ve srovnání s přirozenými myšími embryi vykazovaly syntetické modely 95% podobnost. Pozorované orgány vykazovaly všechny známky toho, že jsou funkční.
Kromě toho, že by se syntetické modely embryí mohly v budoucnu stát spolehlivým zdrojem buněk tkání a orgánů pro transplantaci, pomohou snížit využívání zvířat ve výzkumu.