1 Předvolební průzkumy

Ve Švédsku sílí protiimigrační strana. Může vyhrát parlamentní volby

, NOVÉ

Témata: , ,

Podzimní parlamentní volby ve Švédsku by mohla vyhrát protiimigrační a euroskeptická strana Švédští demokraté, vyplývá z průzkumu agentur Sentio a YouGov. Podle posbíraných dat má šanci získat až 28 procent hlasů, což je více než dvojnásobek toho, kolik dostala před čtyřmi lety. Jiné průzkumy ale věří ve vítězství vládnoucích sociálních demokratů.

Rostoucí popularitu protiimigračních stran přisuzují agentury euroskeptické náladě ve společnosti i problémům se zločineckými gangy v přistěhovaleckých čtvrtích velkých měst. Švédsko za posledních několik let přijala ze všech evropských zemí nejvíce migrantů na počet obyvatel, což Švédští demokraté považují za hlavní příčinu nepokojů souvisejících s přistěhovalci.

Právě jejich volání po přísnějších azylových zákonech tak podle agentur Sentio a YouGov možná pomůže k silnějších volebním výsledkům. Průzkum přisuzuje protiimigrační straně Jimmieho Åkessona až 28 procent hlasů. V roce 2014 přitom získala necelých 13 procent.

Průzkumy od agentur Demoskop a Inizio ale předpovídají, že podzimní parlamentní volby vyhraje vládnoucí strana sociálních demokratů, v jejímž čele je současný švédský premiér Stefan Löfven. Celkem by mohla letos získat zhruba 25 procent hlasů, před čtyřmi lety se ovšem přehoupla přes 30procentní hranici.

Sami sociální demokraté přiznávají, že očekávají o něco slabší výsledek, přestože věří, že budou dominovat podzimním volbám. Politologové nicméně předpokládají, že Švédští demokraté budou posilovat nadále, i kdyby nedosáhli na procenta uvedená v průzkumu. Soudí však, že většina stran s nimi nebude chtít otevřeně spolupracovat.

Volby do švédského parlamentu vypuknou 9. září. Sociální demokraté aktuálně zabírají 113 z celkových 349 křesel a vládnou v koalici s tamější Stranou zelených (25 křesel).

Čtěte také: OSN schválila pakt o řízené migraci. Maďaři ho odmítají, český zástupce chválí

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Konec Babišova prvního sluhy. Jaroslav Faltýnek, nejcennější kůň ze stáje AB

Echo týdne: Karta, hromy blesky a holé ruce ● Kauza: Huawei, Huawei, Huawei ● Komentář: Brexit nekončí, Mayová však ano ● Recenze: Proč zešílela tetička

U transplantací se nepředbíhá S Pavlem Pafkem nejen o tom, jak najít dobrého lékaře
Rok ruských zbraní Sovětské kořeny Putinových „trumfových karet“
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.