Američanka zažalovala NASA kvůli měsíčnímu prachu od Armstronga

Legislativa ve vesmíru

Američanka zažalovala NASA kvůli měsíčnímu prachu od ArmstrongaNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ve Spojených státech se rozvířila debata kolem vlastnických práv měsíční zeminy. Američanka jménem Laura Ciccová se soudí s Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA), neboť se obává, že by jí mohli zabavit lahvičku s měsíčním prachem. Vzorek zeminy jí údajně přivezl sám Neil Armstrong, který v rámci kosmického letu Apolla 11 vstoupil roku 1969 coby první člověk na povrch Měsíce.

Psal se rok 1972, když otec Laury Ciccové přišel jako každý den z práce. Tentokrát však měl pro svou dceru vzácný dárek – průhlednou nádobku a v ní šedý prach. Rodiče jí vysvětlili, o co se jedná a na důkaz jí dali i otcovu vizitku, na jejíž zadní straně bylo napsán vzkaz od dárce: „Pro Lauru Anna Murrayovou, Hodně štěstí, Neil Armstrong, Apollo 11.“

„Moc mě to tehdy nezaujalo,“ přiznala Ciccová pro BBC s tím, že jí v té době bylo deset let a nebyla si tak příliš vědoma toho, co drží v ruce. Netrvalo dlouho a lahvička s měsíčním prachem brzy skončila zašoupnutá mezi dalším harampádím a na léta se na ni zcela zapomnělo. Nádobku Ciccová objevila až o desítky let později. Tentokrát dala její obsah na radu manžela Chrise testovat. „Zkusila jsem několik univerzit, ale jakmile zjistili, o co šlo, řekli nám, že s tím nechtějí mít nic společného, protože nechtějí problémy,“ vzpomíná majitelka.

Až později se dovtípila důvod podivných reakcí výzkumníků. Soukromé vlastnictví měsíčního materiálu je totiž ve Spojených státech legislativně problematické. „NASA má za to, že veškerý měsíční materiál je vlastnictvím státu,“ tvrdí právník majitelky, Christopher McHugh, který připomněl případy z minulosti, kdy agentura dělala doslova razie do domů lidí, kteří vlastní podobné předměty. „Nechtěl jsem, aby se to stalo i Lauře,“ doplnil.

Ciccové se však zatím nikdo vzorek měsíční horniny odebrat nepokoušel. Žalobu podala preventivně.

Americký kongres v roce 2012 prosadil zákon, který astronautům nově umožňuje vzít si z vesmírných misí některé „artefakty“, jako například letové manuály, osobní záznamy, nebo odhozené části lunárních modulů. Zákon však doslova uvádí, že na měsíční kameny a jim podobný materiál se nevztahuje.

Mluvčí NASA podle BBC odmítla žalobu i současný postoj úřadu k soukromému vlastnictví měsíční horniny komentovat.

Čtěte také: K rudé planetě se vydala sonda InSight. NASA chce poprvé pod povrch Marsu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články