„V Praze je bordel,“ říká před zasedáním zastupitelstva s 250 body na programu opozice

Jednání zastupitelů

„V Praze je bordel,“ říká před zasedáním zastupitelstva s 250 body na programu opoziceNOVÉ
Pražský magistrát Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / VitVit

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Zasedání pražských zastupitelů čeká na poslední schůzi před volbami k projednání 254 bodů. Mezi nejdiskutovanějšími tématy je rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce a Staroměstské radnice nebo návrh změny zákona o památkové péči. Právě tato novela je velmi kritizována jak opozicí, tak odborníky. Podobně našlapaný program měli například i brněnští zastupitelé, kteří museli na své poslední schůzi projednat 342 bodů. Opozice obří množství bodů na programu kritizuje. Podle nich se jen ukazuje výsledek jejich čtyřletého nevládnutí.

Pražské volby, které jsou důležité pro hnutí ANO, se konají přesně za měsíc. Na posledním zastupitelstvu se koalice vedená hnutím Andreje Babiše, sociálních demokratů a Trojkoalice pokusí projednat obří programovou porci o bodech. Probírat se budou i miliardové zakázky na různé rekonstrukce či stavby. Na programu se tak objevil záměr realizace veřejné zakázky na stavební úpravy objektů Staroměstské radnice a domu U Minuty. Radní už dříve schválili zakázku za 130 milionů korun, která se bude týkat i domů okolo radnice.

Projednávat se bude také veřejná zakázka za 1,25 miliardy korun na rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. Město už připravilo projekt a se stavbou levého křídla se počítá na příští rok. Křídlo Průmyslového paláce vyhořelo v roce 2008 a od té doby se politici v Praze snaží o řešení dostavby. Hnutí ANO s Adrianou Krnáčovou chtělo místo původního křídla postavit moderní stavbu, oproti tomu radní pro kulturu Jan Wolf však požadoval stavbu podle původního plánu. Nakonec se s ohledem na památkovou ochranu paláce počítá s kopií původní stavby.

Primátorce Adrianě Krnáčové, která po volbách skončí v politice, se za čtyři roky nepodařilo postavit žádnou větší stavbu. Dříve dokonce prohlásila, že by „stavěla, až by brečela“. Na poslední chvíli však Praha pod jejím vedením vypsala veřejnou zakázku na využití podzemí bývalého Stalinova pomníku na Letné. V podstavci by se pak měla objevit galerie s nabídkou dalších služeb. Záměr byl vypsán bez architektonické soutěže a kritizují ho odborníci i veřejnost.

Kromě nevypsání soutěže si primátorka svým dalším krokem proti sobě poštvala odbornou veřejnost i opozici. Praha totiž připravila novelu zákona o památkové péči, která by ignorovala Národní památkový ústav (NPÚ). Pravomoc by tak měli magistrátní památkáři, kteří by mohli samostatně rozhodovat bez ohledu na NPÚ. „Jsme silně znepokojeni zprávami o snahách zrušit společensky důležitou odbornou funkci Národního památkového ústavu a svěřit posuzování památkové problematiky výhradně výkonným orgánům státní správy,“ řekl na podporu kolegů ředitel Ústavu dějin umění Tomáš Winter.

Změna zákona o památkové péči se bude také probírat na zastupitelstvu. Podle Tomáše Wintera novela nepřinese nic jiného než „v předvolebním období vycházení vstříc komerčním zájmům lobbistických a developerských skupin“. Pokud by novelu zastupitelé schválili, putovala by poté do sněmovny k dalšímu projednání.

Projednávat se bude též aktualizace Zásad územního rozvoje, která umožňuje v úseku Dejvice – Veleslavín tunelovou variantu pro vlaky. Obě lokality jsou už ale propojeny metrem, které stálo desítky miliard korun. Železniční úsek je přípravou na možnou dráhu, která by vedla až na letiště v Ruzyni.

Pod různými čísly na programu jsou skryté také velké zásahy do existence různých domů a nemovitostí. „Pod nenápadnou změnou územního plánu Z 6626 je skrytý souhlas se zbouráním bývalé zemědělské usedlosti Nové Dvory z poloviny 19. století. Souhlas se změnou v územním plánu na radě Prahy protlačilo ANO a ČSSD,“ uvedla pirátská zastupitelka z Prahy 12 Eva Tylová. Objekt by se prý po změně kódu měl zbourat a místo něj postavit věžák.

Někteří zastupitelé chtějí na program jednání zařadit i projednání zmařeného projektu v Benicích, o kterém deník Echo24 psal zde a zde. Pozemky v Benicích zakoupil podnikatel Sebastian Pawlowski už v roce 2007, o tři roky později došlo na dřívější návrh městské částí Praha-Benice ke změně na stavební pozemky. Po dalších dvou letech Benice otočily, změnu územního plánu napadly u Městského soudu v Praze a uspěly. Státu respektive v konečných důsledcích hl. městu Praha hrozí, že za zmařenou investici bude muset zaplatit až 5 miliard korun, kterou v arbitrážním řízení u Světové banky inicioval podnikatel Sebastian Pawlowski.

„V Praze je bordel“

Opoziční poslanci kritizují samotný program schůze. Podle nich nejde o nic jiného než napravit všechnu práci za poslední čtyři roky. „Těžko se to komentuje slušnými slovy. V Praze je bordel. A stávající neschopná koalice si myslí, že to zachrání 250 body na posledním zastupitelstvu. To je výsměch všem Pražanům,“ řekla pro Echo24 zastupitelka a místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija.

Podobně se vyjádřil i místopředseda zastupitelského klubu Občanských demokratů Filip Humplík. „Jako kdyby se probudila Růženka ze stoletého spánku. Krnáčová, Čižinský, Dolínek a spol. chtějí stihnout na poslední chvíli nahrnout obří množství spolu nesouvisejících bodů na program. Je to, bohužel, smutný důsledek populistického nevládnutí posledních čtyř let,“ řekl pro Echo24 Filip Humplík.

Podle předsedy zastupitelského klubu Pirátů je velké množství na programu před volbami tradiční. „To už je asi tradice, že se na poslední předvolební zasedání nechávají velká lákadla pro voliče, aby bylo vidět, že „koalice maká“,“ řekl Adam Zábranský. Podle radního Karla Grabeina Procházky však nejde o nic výjimečného. „Je to tím, že se zastupitelstvo sešlo po třech měsících a poslední před volbami,“ řekl Grabein Procházka z hnutí ANO.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Staví ANO pomník Krnáčové? Čižinský šije do primátorky kvůli Stalinovi

Krnáčová chce dostavět Lapidárium pro Muchovu epopej. Za 580 milionů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články