Ministři by měli na Babiše zakleknout, aby vrátil 100 milionů za toastovou linku, tvrdí europoslanci
DOTACE PRO PENAM
Peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba společnosti Penam by neměli platit občané, ale premiér Andrej Babiš. Tvrdí to čeští europoslanci, kteří zároveň premiéra kritizují, že jeho střet zájmů poškozuje nadále Českou republiku. Podle nich by navíc měli ministři současné vlády na Babiše zakleknout, aby peníze okamžitě vrátil a neutrácel je tak ze státního rozpočtu.
Evropská komise podle serveru iRozhlas.cz definitivně rozhodla o tom, že České republice neproplatí evropskou dotaci ve výši 100 milionů korun. Ta měla zamířit společnosti Penam, která patří do holdingu Agrofert a která chtěla peníze na stavbu linky na výrobu toastového chleba. Komise ale neshledala projekt jako inovativní a peníze tak na český účet neodešle.
Peníze nicméně společnosti poskytla Česká republika, která dotace nejprve vyplácí a až zpětně žádá Evropskou unii o jejich proplacení. V současné situaci tak výrobní linku platí čeští občané. „V každém případě skutečnost je taková, že Evropská unie nic neproplatí, přesto byla linka zaplacena ze státního rozpočtu. Pevně doufám, že české úřady budou částku po Andreji Babišovi tvrdě vymáhat. Nechápu, proč by to měl platit český daňový poplatník,“ řekla pro Echo24 europoslankyně za ODS Veronika Vrecionová.
Podle ní jde o další důkaz toho, že je premiér Babiš hamižný a že lže. „V civilizované zemi by ministři současné vlády tvrdě šli po Agrofertu. Příslušná ministerstva by proto měla zakleknout na Babiše a říct mu, ať kouká peníze vrátit,“ řekla dále Vrecionová.
Podle serveru by peníze mělo žádat ministerstvo průmyslu a obchodu, které je za dotační projekt zodpovědné. To ale musí nejdříve uznat, že mají unijní kontroloři pravdu.
Další z europoslanců, konkrétně Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL připomíná, že je celá řada možností, jak české úřady donutit k vymáhání peněz. „Nebojím se toho. Připravili jsme další kroky na úrovni České republiky, které budou nutit české orgány ke vrácení dotací zpět. Všichni si pamatujeme jak to bylo v případě Čapí hnízdo, kde nakonec premiér musel vrátit přes 50 milionů. Přitom ale kladl různé nesmyslné podmínky. Máme dostatek nástrojů a pevných rozhodnutí a odůvodnění Evropské komise na to, aby pan premiér a jeho firmy musely všechny dotace vracet,“ řekl pro Echo24 Zdechovský.
Také se tak dle něj ukazuje, proč premiér v minulosti označil Zdechovského a europoslance Mikuláše Peksu za vlastizrádce. „Ukazujeme totiž systematicky na podvody firem, které má stále ve vlastnictví. V momentě, kdy jsme tyto podvody začali rozkrývat, tak v tu chvíli jsme byli předmětem neskutečné šikany a útoků,“ dodal Zdechovský.